GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın meselesi
1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alındı, elbette kadınların mücadeleleri sonucu. Peki aradan geçen 65 yıl neler oldu dersiniz?

- Öncelikle şunu söyleyelim, dünya üzerinde kadınların erkeklerle eşit ücret alabildiği hiçbir ülke yok!
- Dünyada kadınlar erkeklerden günde 50 dakika daha fazla çalışıyor. Yani bir yılda kadınlar erkeklerden 39 gün daha fazla çalışıyor. Bu fazla çalışma Hindistan, Estonya gibi ülkelerde 50 güne kadar çıkıyor. ABD’de de kadınlar erkeklerle kıyaslandığında her yıl ortalama iki ay bedava çalışıyor.
- Türkiye’de de durum çok vahim. Türkiye, kadınların işgücüne katılımında 144 ülke arasında 131. sırada, ücret eşitliğinde ise 82. sırada. Türkiye’de bir kadının kazandığı 1 dolara karşılık, aynı işi yapan bir erkek 2.56 dolar kazanıyor. 27 farklı sektörün 20’sinde kadınların ortalama ücretleri erkeklerden daha düşük.
- Hem kamuda hem de özel sektörde eşit işe eşit ücret verilmesi yönünde genelge yayınlayan İzlanda da bu sorunu ancak 2022 yılında çözmeyi hedefliyor.
- Dünya Ekonomik Forumu, 2015 yılında kadın-erkek arasındaki ekonomik uçurumun kapanabilmesi için öngörülen tarihi 2133 yılı olarak açıklamıştı, bu tahmin 2016 yılında 2186 yılına geriledi.

İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: Kahvenin telvesinde görünmeyen ka...

Margaret Bourke White’ın objektifinden Brezilya’da gencecik yaştan hatta çocukluktan itibaren kahve...

GÜNÜN ŞARKISI: Nazende Sevgilim Yadıma Düştün

Birçoğunuz bilir bu Azeri ezgiyi. Özellikle Ezginin Günlüğü tarafından söylenen meşhurdur. Bilenler...

GÜNÜN KİTABI: Sinek kadar kocam olsun başımda bulu...

Bir adama ait olma, birinin ‘karısı olma’ duygusunun yarattığı rahatsızlıktan yola çıkılan bu kitabı...