GÜNÜN RAKAMI: ‘Evde kal’ denen 20 günde 21 kadın öldürüldü
2020 Mart ayında 29 kadın öldürüldü. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günde ise 21 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mart Ayı Kadın Cinayetleri Raporunu açıkladı. Basına yansıyan verilerden derlenen rapora göre Mart ayında en az;

- 29 kadın cinayeti işlendi. 9 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

- Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günde ise 21 kadın öldürüldü.

- 23 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü sosyal medya hesabı açmak, boşanmak istemek ya da barışma isteğini reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 23 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu.

- 4 kadının kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 9’u evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdık/akraba, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si oğlu, 1’i babası, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i de kardeşi tarafından öldürüldü.

- Kadınların 18’i evinde, 4’ü iş yerinde, 2’si arabada, 1’si arazide, 2’si sokak ortasında öldürüldü. 2 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

- Kadınların 15’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak, 1’i darp edilerek öldürüldü. 2 kadının ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

- Mart ayında öldürülen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 3 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu biliniyor.

KCDP ayrıca koronavirüs salgını ile birlikte Türkiye ve dünyada olağanüstü bir dönemden geçildiğini hatırlatarak rapora şu notu ekledi: “Olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler alınıyor. Ancak herkesin bir önlem olarak evde kalması gereken bu süreçte, bu koşullar kadınlar için ayrı zorluklar ortaya çıkarıyor. Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerde kalmak zorunda. O nedenle günümüz koşullarda, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.”


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Koronovirüs sürecinde Ekmek ve Gül’...

Ekmek ve Gül olarak ‘Koronavirüs salgını sürecinde şiddete karşı 10 acil talep’ ile virüs kadar tehl...

Kadın örgütleri: Şiddet 'salgın' gibi, acil önlem...

Bakanlıklar yayımladığı genelgelerle koronavirüse karşı ‘Evde kal’ çağrısı yaparken, aile içi şiddet...

HSK’nın 6284 kararına tepki: Bu yanlış karardan he...

HSK’nın ‘6284 sayılı Yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerinin sağlığının riske atı...