GÜNÜN RAKAMI: Eylül ayında 45 kadın katledildi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, eylül ayında 45 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 27 kadının ise cinsel saldırıya maruz bırakıldığını belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), eylül ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda, 45 kadının erkekler tarafından katledildiği, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, bir önceki aya oranla kadın katliamlarının arttığı belirtilerek, “Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 11’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 12 kadının neden katledildiği tespit edilemedi ve 13’ü kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi. 6’sının ise ekonomik bahanelerle katledildiği biliniyor. Kadınların kim tarafından, neden katledildiği tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddetin canilik boyutu sürmeye devam ediyor” denildi.

‘EKONOMİK KRİZ ŞİDDETİN BAHANESİ OLAMAZ’

Ekonomik kriz bahane edilerek kadınların saldırıya uğramaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Üst üste gelen zamlar, artan işsizlik ve borçlar sonucu; kadınların istihdam seviyesi gün geçtikçe düşerken ekonomik krizin kadın cinayetlerinin bahanesi olarak önümüze gelmesi kabul edilemez. Her karmaşık dönemde erkekler, eşiti olarak görmediği kadınlara saldırmayı, şiddeti uygulanabilir olarak görüyor. Erkekler, aynı durumda olan hemcinslerine karşı hukuk yollarına başvururken, ‘alacağım vardı’ diyerek kadınları öldürüyor. Bu ay içerisinde erkekler, işsiz kaldığı ve geçim sıkıntısı çektiği için ya da alacağı olduğunu bahane ederek 6 kadın cinayeti işledi. Hiçbir durum kadın cinayetinin bahanesi olamadığı gibi; erkek şiddetin bahanesi de ekonomik kriz olamaz. Geçim sıkıntısının bedelini kadınlar canlarıyla ödeyemez” ifadelerine yer verildi.

ÇOCUK İSTİSMARI DEVAM EDİYOR

Ağustos ayına göre eylül ayında da çocuğa yönelik istismarın arttığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Burada çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmalı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmalı ve çocuklar için adalet sağlanmalıdır. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor. Eylül ayında 27 kadın cinsel saldırıya uğradı, ancak gerçek rakamlar çok daha fazla. Saldırıya uğrayan kadınların 18’i saldırganı tanımıyor. Kadınların 6’sı evde, 18’i sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda, 1’i sosyal medyada cinsel şiddete maruz kaldı. Tekirdağ’da patronu tarafından cinsel şiddete uğrayan Ö.D. intihara kalkıştı. Olay sonrası saldırgan yakalandı. Ankara’da İhsan A., otobüste yanında oturan 2 kadını taciz etti; şikayet üzerine şahıs tutuklandı.”

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Zenginler yine zengin, yoksullar yin...

TÜİK’in açıkladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın 2017 sonuçlarına göre en zengin yüzde 20...

GÜNÜN RAKAMI: 2017’de her beş saniyede bir çocuk h...

UNICEF’e göre geçen yıl dünya genelinde her beş saniyede 15 yaşın altında bir çocuk yaşamını yitirdi...

GÜNÜN RAKAMI: Kadın cinayetleri 14 yılda 4 kat art...

CHP’li Necati Tığlı’nın hazırladığı Türkiye’de Kadın Cinayetleri Raporuna göre son 14 yılda kadın ci...