Seçim 2023
GÜNÜN RAKAMI: Haziran ayında 40 kadın öldürüldü
2019 yılının ilk 6 ayında 214, haziran ayında erkekler tarafından 40 kadın öldürüldü, cinsel şiddet ve çocuk istismarı devam ediyor.

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 21 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 9’u boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

Her biri birer yaşam olan 40 kadın kardeşimizin isimleri
Adalet Ş. Kezban Yıldız
Fatma Akkaya Fıruza Akhmedova
Tuğba Ekiz Emel Yalçın
Elif Özden Uzun Sarantuya Tsendsuren
Melek Yılmaz Şengül G.
Ketevan Katamadze Dönmez Derya H.
Asiye M. Fatma Aybar
Firdevs S. Remziye Bakımlı
Defne Şeyma Sarı
Şener Akyurt Tuğba Sarı
Derya Yörükoğlu Gülnur Y.
İnayet Ç. Filiz Kaplan
Dilek Öksüz Derya Oğan
Filiz Sarı Gökcen Şişman
Nazan Kırkgöz Emine Uyulur
Habibe Çevik Melek A.
Fatma Akdağ N.S.
Saadet Kayaöz Satı Gündür
Bağdat Dahır Vicdan Ürgüp
Güzin Şener Aygül G.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?
Kadınlar en yakınları tarafından öldürüldü
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, en son yayınladığı Dünya Kadın İlerleme raporunda kadınlar için en tehlikeli yerin kendi evleri olduğunu açıkladı. Ayrıca bu rapor, 2017'de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60'a yakınında katilin aile üyelerinden biri olduğunu belirtiyor.Türkiye’de bizim ulaşabildiğimiz verilere göre 2019 yılının ilk 6 ayında 100 kadın aile üyeleri tarafından öldürüldü. İlk 6 ay öldürülen 214 kadının 63’ünün de kim tarafından öldürüldüğü tespit edilememiştir.
Haziran ayında öldürülen 40 kadının 14’ünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 12’si evli oldukları erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si komşu, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i eniştesi, 1’i ağabeyi, 1’i eski damadı, 1’i babası, 1’i de damadının ailesi tarafından öldürülmüştür.
KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ

20’si ateşli silahlarla, 10’u kesici aletle, 1’i boğularak, 1’i darp edilerek öldürüldü. Ve ne yazık ki 8’inin nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

KADINLAR ÇOĞUNLUKLA EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ
Kadınların 25’i evinde, 3’ü yolda, 1’i parkta, 1’i arazide, 1’i arsada, 4’ü sokak ortasında öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 2’si gölde, 1’i tarlada ve 1’i de dere yatağında cansız bedenleri bulundu. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.
KADINLARIN ÇALIŞMA DURUMU HÂLÂ TESPİT EDİLEMİYOR

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 6’sı bir işyerinde çalışıyor, 2’si çalışmıyor ve 32 kadının çalışma durumu bilinememektedir.
Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor.

6284 VE SONUÇLARI
Haziran ayında öldürülen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 14 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır.
Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.
6284 etkin kullanılmadığı için İstanbul'da uzaklaştırma kararı olan Yasemin C. sokak ortasında evli olduğu ve boşanmak istediği erkek Hasan Engin C. tarafından silahla vurularak ağır yaralandı. "İşimi yarım bırakmayacağım" diyen saldırgan, hastanede tedavisi devam eden Yasemin'in yanına silahla girmeye çalışırken yakalandı. Yasemin yaşam mücadelesi veriyor, ancak bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 13‘ünün çocuğu vardı, 1’i hamileydi.
İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Kadın muhtar sayısında yüzde 72 artı...

Kadın Adayları Destekleme Derneği, Türkiye’de yerel seçim öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısının...

GÜNÜN RAKAMI: En büyük artış genç kadın işsizliğin...

İşsizlikte vahim tablo sürüyor. İşsiz sayısının 7 milyon 356 bin’e ulaştığı Türkiye’de genç kadın iş...

GÜNÜN RAKAMI: ‘Nafaka Hakkına Dokunma’ çağrısı 10...

Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun başlattığı ‘Nafaka hakkına dokunma’ kampanyası için başlatılan imza...