GÜNÜN RAKAMI: Kadın cinayetleri 14 yılda 4 kat arttı
CHP’li Necati Tığlı’nın hazırladığı Türkiye’de Kadın Cinayetleri Raporuna göre son 14 yılda kadın cinayetleri 4 kat arttı. Son 3 yılda ise en az 1021 kadın öldürüldü.

CHP Girsun Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Necati Tığlı Türkiye’de Kadın Cinayetleri Raporu hazırladı. Kayıt altına alınamayan çok sayıda vaka da olduğuna dikkat çekilen rapora göre 1 Ocak 2016 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında en az 1021 kadın öldürüldü, en az 870 kadının şiddete uğradığı kayıt altına alındı, en az 342 kadın tecavüze uğradı.

KADINLAR GELECEKLERİNDEN ENDİŞELİ
Tığlı’nın 2016-2017-2018 yıllarında işlenen cinayet, tecavüz ve şiddet verilerini araştırarak, basında yer alan haberleri derleyerek 6’şar aylık dönemler halinde hazırladığı raporda 2018 yılının ilk 8 ayının verilerinin 2016 ve 2017 yıllarında olduğu gibi çok yüksek olduğu görülüyor. Rapora göre yargı ve adliyenin hukuksuzluğu, mahkemelerin suçlular hakkında iyi hal uygulama girişimleri, toplum duyarlılığı ve kadınların geleceği açısından endişe verici.

ŞİDDET DİLİNİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI
AKP döneminde kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik sistemden dışlandığına dikkat çeken raporda şu ifadelere yer veriliyor: “Topluma yukarıdan aşağıya doğru sirayet ettirilen cinsiyetçi, erkek egemen dil ve kültür, kadınları erkekler karşısında hedef haline getirmeye devam ediyor. Kadınlara yönelik şiddet eğilimleri, hedef göstermeler, ayrımcılık, ötekileştirme uygulamaları ve siyasilerin medya yoluyla yaptıkları açıklamalarla neredeyse meşru bir hal almaya başlamıştır.”

AKP’NİN BİRİNCİ GÖREVİ KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURMAK OLMALI
Raporda dikkat çekilen hususlardan biri de cezasızlık. Türkiye’de kadına yönelik saldırılarda uygulanan iyi hal uygulamalarıyla verilen beraat kararları ve ceza indirimlerine dikkat çekilirken,kadın cinayetlerinde iyi hal uygulamalarının kaldırılması talep ediliyor. 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulanmadığı ifade edilen raporda, “Öldürmenin ve istismarın bahanesi olamaz. Bu cinayetleri ve istismarları durdurmak AKP’nin birinci görevidir” ifadelerine yer verildi.

14 YILDA YÜZDE 392 ARTIŞ
Raporda yer alan verilerden bazıları şöyle:
- 1.01.2016 ile 31.08.2018 tarihleri arasında öldürülen kadın sayısı en az 1021, şiddet gören kadın sayısı en az 870 ve tecavüze uğrayan kadın sayısı en az 342’dir. Verileri yıllara göre incelediğimizde 2016 yılında kadın cinayetleri bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 328 oldu. 110 kadın tecavüze uğradı, 349 kadın şiddet gördü.2017 yılında kadın cinayetleri bir önceki yıla göre yüzde 12.4 artarak 409 oldu. 2018 yılının ilk sekiz ayının verilerine göre ise 284 kadın yaşamını yitirdi. 78 kadın tecavüze uğradı, 201 kadın şiddet gördü.
- Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu 2017 Raporuna göre Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksinde 144 ülke arasında 131’nci sırada. 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken 2017 yılında bu sayı 409.
2018 yılının ilk sekiz ayında da en az 284 kadın erkekler tarafından öldürülürken 2003 ile 2017 yılları arasındaki veriler baz alındığında kadın cinayetlerinde 14 yıldaki artış yaklaşık yüzde 392.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULAYIN
Raporda yer alan çözüm önerileri ise şu şekilde yer alıyor:

- Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılması ve kadınlara yönelik şiddetle mücadele etmeyi öngören İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasının sağlanması.

- TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) bünyesinde tüm siyasi partilerin desteği ile Kadına Yönelik Şiddet, İstismar, Tecavüz ve Öldürümler konulu bir Alt Komisyon Kurulması ve bu komisyonun varlığını güvence altına alan yasal yaptırımların 5840 sayılı Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kanunu ile güvence altına alınması,

- Ortak Akıl Heyeti ile TBMM’de temsil edilmeyen kesimlerin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve meslek odalarının süreçle ilgili düşünce ve değerlendirmelerini Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na aktarması.

Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.
İlgili haberler
Kadın cinayetlerinde değişen bir şeyler var

Yaşı, mesleği, eğitimi ne olursa olsun aynı şiddetin hedefi haline geliyor kadınlar. Gerekçeler gaze...

GÜNÜN RAKAMI: Geçen yıla oranla bu yıl kadın cinay...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yaklaşırken kadın cina...

Bireysel silahlanmada kadınlar namlunun ucunda!

Bireysel silahlanma Türkiye’de kontrolsüz biçimde artış gösterirken bu durum kadın cinayetlerini de...