GÜNÜN RAKAMI: ‘Nafaka Hakkına Dokunma’ çağrısı 10 bini aştı
Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun başlattığı ‘Nafaka hakkına dokunma’ kampanyası için başlatılan imza kampanyası 10 bini geçti.

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, 12 Haziran Çarşamba günü kadınların nafaka hakkına yönelik saldırılara ilişkin çağrı yayınlamıştı.

Platform, imza sayısının 10 günde 10 bini aştığını açıkladı. Platformdan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kampanyamıza, ev kadınlarından politikacılara, sanatçılardan iş insanlarına, hukukçulardan akademisyenlere, sporculardan mühendislere kadar uzanan geniş bir yelpazedeki çeşitli kesimlerden yeni kadınlar katıldı.
Metnin yeni imzacıları arasında eski bakan İmren Aykut, sanatçı Melike Demirağ, iş insanı Vuslat Doğan Sabancı, Dünya Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Emeritus Profesör Deniz Kandiyoti, tiyatro oyuncusu Melek Baykal, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Eski Başkanı Şebnem Korur Fincancı, dilbilimci yazar Necmiye Alpay gibi alanında çalışmalarıyla tanınmış birçok kadın var.
Kadın hakları ve eşitlik karşıtı çevrelerin yoksulluk nafakasına karşı yükselttikleri kampanyanın, bununla sınırlı kalmadığının ve ev içi şiddetten korunma, boşanma hakkı, mal rejimi, miras paylaşımı da dâhil olmak üzere kadınların tüm haklarına karşı saldırı niteliği taşıdığının farkındayız.
Biz kadınlar, kadınların görünmeyen emeğine ve toplumsal cinsiyet eşitliğine saldıran bu kadın düşmanı grupların karar vericiler tarafından dikkate alınmalarını esefle izliyoruz. Bu gruplar, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları şiddetten ve ayrımcılıktan koruyan yasaları hedef almaktadırlar.
Nafaka asıl olarak ev kadınları açısından önem taşımaktadır” denilen açıklama özetle şöyle:
Nafaka hakkına saldırılar, büyük oranda kadınların üzerine bırakılmış olan ev içi emeği değersizleştirme ve görünmez kılma çabasıdır. Oysaki, ev içi emek de, aynen ev dışındaki emek gibi ekonomik bir değere sahiptir. İster ev içi, ister ev dışı olsun, her iki emek de, ailenin geleceği, huzur ve refahı için harcanmaktadır. Medeni yasadaki nafaka ve mal rejimleri ile ilgili düzenlemeler bu nedenle yapılmıştır.
Bu nedenle, Medeni Yasa’nın tek bir kelimesi bile değiştirilmemelidir. Ayrıca uygulamada yargı eliyle nafaka hakkına erişimin engellenmesi gayretlerinden de vazgeçilmelidir.
Nafaka süresinin hâkimlerin takdirine bırakılması önerisine kesinlikle karşı çıkıyoruz. Son zamanlarda yasanın yapılış amacının tam tersine, yasanın amacının ortadan kaldırılmasına yönelik bu tür kararların verildiğini kaygıyla takip etmekteyiz. Özetle, yasanın değiştirilmesine de fiili olarak etkisiz hale getirilmesine de karşıyız.
İlgili haberler
Nafakayı sınırlandırmak kadınları güçlendirmez

Nafakanın sınırlandırılması konusu İYİ Partili Feridun Bahşi’nin kanun teklifi ile yeniden gündeme g...

Nafaka tartışmaları ile ne yapılmak isteniyor?

Nafaka tartışmaları ile ne yapılmak isteniyor? Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı İdil Yalç...

100 kadından nafaka hakkı bildirisi: Kadınların ha...

Aralarında çeşitli meslek gruplarından ünlü isimlerin yer aldığı 100 kadın nafaka ve kadınların hakl...