GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü sosyal güvenceden yoksun
DİSK-AR’ın hazırlamış olduğu ‘Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminin Durumu ve Sorunları’ raporuna göre, çalışan her 10 kişiden 3’ü sosyal güvenceden yoksun.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminin Durumu ve Sorunları” raporunu yayımladı. Rapora göre nüfusun en yoksul kesimini oluşturan yüzde 14,77’lik kesimi sosyal güvenceden yoksun. Çalışan her 10 kişiden 3’ü sosyal güvenceden yoksunken, kadınların yüzde 44,5’i, gençlerin ise yüzde 45,5’inin hiçbir sosyal güvencesi yok.

Türkiye’de sosyal güvenlik harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) oranı yüzde 13,5 ki bu oran OECD üyesi ülkelerin ortalaması olan yüzde 21’in oldukça altında.

Rapora göre Türkiye’de 2013 yılında 3 milyon 96 bin 489 aile sosyal yardımlardan faydalanırken bu sayı 2016 yılında 3 milyon 154 bin 69 aileye çıktı.

RAPORDAN DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR ŞUNLAR:

* Sosyal güvenlik sisteminin finansmanında işçilerin yükü artıyor! AB üye ülke ortalamasında devlet katkısının 2002-2015 arası dönemde artış gösterdiği görülmektedir. Türkiye’de ise tersi bir durum söz konusudur. Aynı dönem aralığında devletin katkısı 4,3 puan azalarak 41,9’a, işverenlerin katkısı da 3,8 puanlık azalarak yüzde 26,4’e düşmüştür. Çalışanların katkısı ise 5 puan artarak yüzde 13,4’den yüzde 18,3’e çıkmıştır.

* Sistem içinde emeklilere ayrılan payın fazlalığı görüşünün aksine emekliler için yapılan harcamalarda Türkiye, OECD üye ülke ortalamalarının da altındadır.

* Zorunlu bireysel emeklilik sistemi güvenilir değil, katılan her 10 kişiden 6’sı sistemden çıktı.

* İşsizlik sigortasına başvuru fazla işsizlik sigortasından faydalanma oranları düşüktür. İşsizlik sigortasından faydalanmak için başvuran her 10 işsizden yalnızca 3’ü işsizlik sigortasından faydalanabilmektedir.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Kadınların yüzde 63.9’u çalışma hay...

DİSK’in geçtiğimiz aylarda açıkladığı “Türkiye’de Kadın İşçi Gerçeğ 2017” başlıklı araştırmaya dayan...

GÜNÜN RAKAMI: İktidarın silah teşviki ölümleri art...

Silahlanmanın geldiği nokta ürkütücü. Bayramda 6 günde 46 kişi saldırılarda öldü. Saldırılar kullanı...

GÜNÜN RAKAMI: Ağustos ayında 41 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı rapora göre, Ağustos ayında kadın cinayetle...