GÜNÜN RÖPORTAJI: Doğa mücadelesi veren dört kadının hikayesini anlatan Lafun Aykirisi
Doğu Karadeniz’de yaşam alanlarını savunan dört kadının hikayelerinden oluşan Eren Dağıstanlı’nın yaptığı video-röportaj serisi Lafun Aykirisi'nin ilk bölümü bugün yayında.

Doğu Karadeniz bölgesinde doğa ve yaşam hakkı mücadelesi veren dört farklı kadının hikayelerinden oluşan video-röportaj serisi Lafun Aykirisi bugün yayında.

Bu seride, Artvin’de Neşe Karahan, İkizdere’de Ayşe Baş, Çamlıhemşin’de Rabia Özcan ve Fındıklı’da Melahat Ertaş yıllardır verdikleri mücadelede yaşadıklarını Eren Dağıstanlı’ya anlatıyor.

Lafun Aykirisi, ekoloji mücadelesi içerisinde öne çıkan bu dört kadının yaşamlarına, mücadele deneyimlerine, mücadele içerisinde hayatlarının nasıl değiştiğine ve şu anda neler yaptıklarına odaklanıyor.

Aynı zamanda bir fikri takip çalışması olan Lafun Aykirisi doğa ile kadın arasındaki “tuhaf” ilişkiyi anlamaya çalışıyor.

Video-röportaj serisinde Eren Dağıstanlı’ya; Caner Odabaş, Dilan Şahinbaş, Ayşenur Kolivar, Hatice Hacısalihoğlu, Funda Başaran, Gamze Topuz, Selçuk Cem Ulutürk, Adem Güngör, Sıla Ertaş, Bülent Bekar, Şendoğan Yazıcı, Gökmen Turna ve Dursun Baş destek verdi.

Seride, müzikleriyle Volkan Cebeci, Harun Topaloğlu, Selim Bölükbaşı yer alıyor.

Ayrıca, Yeşil Artvin Derneği, Fırtına İnisiyatifi, İkizdere Çevre Derneği, İkizdere Dernekleri Federasyonu ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun arşiv görüntüleri kullanıldı.
Video-röportaj serisi, Dijital Medya Araştırmaları Derneği’nin bir operasyonu olan NewsLabTurkey tarafından desteklenen bir medya geliştirme çalışmasının parçası olarak yayımlandı.

İlgili haberler
Çevre mücadelesi biz varsak var

2011 yılında faaliyete geçen İzmir’e 20 kilometre uzaklıktaki TÜPRAG’a bağlı Efemçukuru altın madeni...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Ölmez ağaçlara sahip çıkalım

Ekolojik yıkım da en çok kadınları etkiliyor tabii ki. Şimdi ekolojik yıkımın ‘ölmez ağaçları’ öldür...

Mezeköylü Ayşe'den Belediye Başkanına: Biz joplanı...

Aydın'da Mezeköylüler tarım topraklarını ve sularını acele kamulaştırma kararıyla ellerinden almak i...