GÜNÜN ŞARKISI: Birsen Hanım’ın taş plak güzelliği
Türkiye’de ilk tango plakları 1925’lerden sonra görüyoruz. Birsen Hanım da 30'lu yılların en güzide taş plaklarının sahibiydi... O dönem bir kadının plak doldurulması ise ‘şaşılacak’ bir şeydi...

Türkiye’de ilk tango plakları 1925’lerden sonra görüyoruz. Birsen hanım, ünlü tangoculardandır. Doğum ve ölüm yılları bilinmese de 30’lu yılların İstanbul’unun en güzide, en çok dinlenen seslerinden biridir. O dönem bir kadının plak doldurması çok alışıldık bir durum değilken Birsen Hanım Odeon ve Sahibinin Sesi firmalarına 20’ye yakın plak yaptı. En yakın rakibi dönemin en ünlü kadın tango solisti Seyyan Hanımdı.
Önceleri Birsen adıyla plak doldururken, Soyadı Kanununun çıkması üzerine "Alan" soyadını aldı. Odeon'a okuduğu şarkıların hemen hemen tamamı Türkçe tangolardan oluşuyordu. Özellikle Necip Celal Andel’in tangolarını seslendirdi. Ünlü şarkılarının arasında "Yıllar", "Kimse Sevgimi Bilmez", "Ümit", "Ruhların Bülbülü" gibi Türkçe tangoların yanı sıra "O Siyah Gözler" ve "Seversen Bana Gel" isimli yabancı tango adaptasyonları da yer alır.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Cibali tütün fabrikası ve kadın işç...

Cibali Fabrikası kadınların tütün kokan elleri üzerinde yükselir. Ancak aynı şartlar ve zorluklarda...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Catherine Leroy

Bugün Savaş fotoğrafçısı Catherine Leroy’un 11. ölüm yıldönümü. 60 yaşında hayata gözlerini yuman Le...

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Adalet duruşu

Konservatuvar öğrencisi Aleyna Çelik Adalet Yürüyüşü’nden etkilenerek Avcılar Marmara Caddesi’nde ‘a...