GÜNÜN ŞARKISI: Lê Yarê
Hikayesi olan şarkıları, türküleri dinlemek ayrı bir bağlıyor insanı o şarkıya... Bugünün şarkısı, içinde aşk ve katliam olan bir hikayeyi barındırıyor...

“Lê Yarê” Horasan bölgesinden acıklı bir aşkın şarkısıdır. Bilindiği kadarıyla bu şarkı 1905’te yaşanmış bir aşkı anlatıyor; Behmen ve Gulnar’ın aşkı… 11 Kasım 1905’te Baçiyanlu aşiretinden 36 Kürt kadın Cenge Şirvan adlı bir Türkmen ilçesinde esir alınıyor. Hikayeye göre de ilçedeki bütün Kürt erkekler öldürülüyor. Daha sonra esir alınan kadınlardan bazıları serbest bırakılıyor bazılarıysa Türkmen erkekleriyle zorla evlendiriliyor. Evlerinden ve ailelerinden uzakta, bir köle gibi yaşayan kadınlardan biri de Kurmanci lehçesiyle söylenen “Lê Yarê” adlı şarkıdaki esir kadınlardan birini konu alıyor. Şarkıda erkek tarafından okunan şiir de yine Kurmancı olan ve savaşta esir alınıp öldürülen erkeğe ait.

Hikayeye göre, genç kız Buhara’deki şehir pazarında başka bir ‘efendiye’ satılır. Çoban olan Behmen Şivani, iki gün sonra Gulnar’ın esir alındığını öğrenir ve köyüne döner. Ama kimseyi göremez. Her yer yakılmıştır, herkes öldürülmüştür. Yüksek bir tepeye çıkar ve ağlayarak “Lê Yarê” şarkısını söyler.

Bu öykü ile geride kalanların söylediği bir türkü haline gelir “Lê Yarê”.

Horasan Kürtlerinden Yelda Abbasi tarafından eski stranbêj makamlarına uygun biçimde seslendirildi. Kendisine eşlik eden erkek sanatçı ise Mohsen Mirzazade.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Hayedeh'ten Feryad

Kafes içindeyken ben derdimi kime söyleyeyim? Feryad ediyorum bu fırtınanın elinden. Aman bu fırtına...

GÜNÜN ŞARKISI: Ederlezi

Ederlezi, bizim bildiğimiz adıyla Hıdrellez... 6 mayısta baharın gelişi şerefine düzenlenen, başka b...

GÜNÜN ŞARKISI: Mariami Abdushelishvili'den Lazuri...

“Eski Laz deyişlerini söyle bana anne... Ninni söyle bana anne. Ölmesin ninniler.” diyor şarkıda......