GÜNÜN ŞARKISI: Tarlabaşı Kadans
12 müzisyen kadının şehir şarkılarından oluşan ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesinde Adile Yadırgı’nın Tarlabaşı Kadans şarkısını bırakalım güne.
TARLABAŞI KADANS HAKKINDA

Dünya çoktandır tüm canlılar için yaşanacak bir yer olma özelliğini yitirdi. Son sözü barışa ve iyiliğe bırakacakken evsiz ve vatansız kalan kadın ve çocukların suretiyle doldu yeryüzünün çevresi. Bu şarkı için sessel bir hafıza alanı olarak belirlediğim Tarlabaşı, bahsettiğimiz dünyanın da bir parçası ve tıpkı 21.yy da farklı nedenlerden işgal edilip yıkıma uğrayan dünyanın diğer sokakları gibi ‘kentsel dönüşüm’le yıkılıp yeniden kurgulanıyordu.

Beyoğlu’nun İstanbul’un en çok göç alan bölgelerinden biri olması, farklı etnik kökenlerin bir arada bulunması, iç içe geçen sesler, duygular, ve belki de izleri silinmek üzere olan anıların canlanması anlamı taşıyordu. Sokağın organik sesleri ve kendi sesimi buluşturduğum, sesimin yetmediği yerde bazen onların seslerinden destek alarak ilerlediğim, bazen de müziğimle sokaklarına destek verdiğim bir yürüyüş gerçekleştirdim bu projeyi kaydederken.

Midye temizleyen kadınlar ve sokağı sesleriyle sürekli yaşayan bir alan haline dönüştüren çocuklar, şarkımın canlı ses kaynakları, temel sesçileri oldular.

Bu şarkı, dünyadaki Korona salgınıyla beraber eve hapsedilmiş ilhamı özgürleştirmek, sanatın yüceliğini ve güzelliğini yeniden birlikte hatırlamak ve bütün bunları sokağa bambaşka bir formla iade etmek için bir sebep, yeni bir teselli olarak ortaya çıktı.

En çok da Ali Can ve Heja’ya seslenen o çocuklar karşılıksız kalmasın diye…

Teşekkürler

Söz-müzik: Adile Yadırgı

Düzenleme-kayıtlar: Adile Yadırgı

Gitar: Jehat Hekimoğlu @ev_yapimi_isler

Electro bağlama: Cem Yıldız @yildizcem

Percusyonlar: İsmet Kızıl @ismetkizil1

Vocal Kayıt: Tuncel Eylik @eyliktuncel

Mix-mastering: Uğur Baloğlu

BENİM ŞEHRİM BENİM SESİM
Benim Şehrim Benim Sesim, Türkiye’nin farklı yerlerinden kadınların yaşadıkları şehri müzikleriyle yorumladıkları bir proje. Beats By Girlz Türkiye’den Beril Sarıaltun ve Birleşik Krallık’tan müzisyen ve eğitimci Mandy Wigby’nin küratörlüğünde gerçekleşen bu proje bambaşka müzikal deneyimlere sahip kadınların, kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirmelerine olanak sağladı. Müzik endüstrisinde kadınların bestecilik, aranjörlük ve prodüktörlük deneyimleri yerel ve uluslararası ölçekte çok düşük yüzdelerle hesaplanıyor. Yüzde 2’yi bulmayan rakamlarda her kadının hikâyesinin bambaşka olduğu ve kadınlık deneyimleri açısından da eşitsizlikler yaşandığı düşünüldüğünde kat edilmesi gereken yol epey uzun.
Bu yüzden bu proje kadınların müzik hikâyelerine sahip çıkmakla da ilgili. Bu alanda dinleyeceğiniz eserlerin tamamı müzisyenin emekleriyle oluşturuldu. Tamamı buradaki müzisyenler tarafından yazıldı ve bestelendi. Çoğunluğu için ilk müzik prodüksiyon deneyimi olan bu projede kadınlar, yüzdelere kocaman bir selam gönderiyor. Gerçekten büyük bir selam: tamamı kadınlar tarafından üretilmiş orijinal şarkılarla!


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Lafun Aykirisi

HES’lerin hikayesini Ayşenur Kolivar ve Karadenizli kadınlardan dinleyelim... “Dereyi kurutanlar sop...

GÜNÜN ŞARKISI: Bursa’nın Ufak Tefek Taşları

Bursa’nın en gözde türkülerinden biri olan Bursa'nın Ufak Tefek Taşları türküsünü bir de böyle dinle...

GÜNÜN ŞARKISI: Sivas Ellerinde Sazım Çalınır

Kalem tutan eller katledilmesin, sağ olan başa hep güzellik yazılsın, kavime kardeşe hasret kalmayal...