GÜNÜN SERGİSİ: Her şeye rağmen spor
Kadın sporcuları fotoğraflayan Gülşin Ketenci, kadınların sporda eşitlik ve var olma mücadelesini görünür kılmayı amaçlıyor.

Kadın sporcuların var olma mücadelesini fotoğraflarla belgeleyen ve şu sıralar Almanya’da Türkiyemspor Berlin e.V. kulübünün kadın sporcularını fotoğraflayan fotoğraf sanatçısı Gülşin Ketenci, Berlin’de “Kadın Sporcular: Her Şeye Rağmen Spor” isimli bir sergi açtı.

Çalışmalarını Nar Photos bünyesinde sürdüren Ketenci, 2015’ten beri fotoğraflarla kadın sporcuların hikayelerini anlatıyor.

İlk olarak 2015 yılında vücut geliştirme sporcusu Öykü Başar’ı, sonrasında da Trabzon İdmanocağı Kadın Futbol Takımı ile profesyonel boksör Gülsüm Tatar’ı fotoğraflayan Ketenci, şimdi ise Berlin’in Kreuzberg semtindeki Türkiyemspor Berlin e.V.’de forma giyen kadın basketbolcuları fotoğraflıyor.

AMACIM KADIN SPORCULARIN EMEĞİNİ GÖRÜNÜR KILMAK
“Kadın Sporcular: Her Şeye Rağmen Spor” ile ‘Be Mobile Create Together’ projesi kapsamında, fotoğraflarla Türkiyemspor Berlin kulübünün kadın basketbolcularının hikayelerini anlatan Ketenci, projenin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: “Bu projeye 2015 yılında vücut geliştirme sporu yapan Öykü Başar’ı fotoğraflayarak başladım. İlk çalışma sonunda, bu konuya devam ederek ‘Erkek’ alanı olarak tanımlanan spor branşlarında mücadele eden kadınların hikayelerini anlatmaya karar verdim. Daha sonra sırasıyla Trabzon İdmanocağı Kadın Futbol Takımı ve profesyonel boksör Gülsüm Tatar’ı fotoğrafladım. Şu an da Türkiyemspor Berlin basketbol takımı üzerinde çalışıyorum.

‘KADIN SPORCULARIN TEK İSTEĞİ VAR: EŞİTLİK’
Projeye ilk olarak kadın sporcuların emeklerinin görünürlüğünü artırmak amacıyla başladığını söyleyen Ketenci, konuyu araştırdıkça kafasındaki soru işaretlerinin arttığını söylüyor: “Projeye başladığımda ilk amacım kadın sporcuların emeklerini daha görünür kılmaktı. Konunun içine girdikçe kafamdaki sorular daha da arttı. Yaşadıkları zorluklara rağmen yaptıkları spora tutku ile olan bağlılıkları, azimleri ve cesaretleri çok ilham vericiydi. Sporcu kadınlar, yaşadıkları tüm engellere rağmen yapmayı sevdikleri şeyi yapıp oyunu oynamak istiyorlar. Eşit şartlarda, eşit imkanlarda ve eşit ücretlerle... Benim de amacım, biz kadınların, bulunduğumuz her alanda yaşadığımız zorlukların ve bunlara karşı geliştirdiğimiz dayanışmanın ortaklığını göstermek.” 

SERGİ, 9 ŞUBAT’A KADAR DEVAM EDECEK
Proje kapsamında şu sıralar Almanya’da Türkiyemspor Berlin kulübünün kadın basketbolcularını fotoğraflayan Ketenci, kulüpte kadın sporuna çok önem verildiğini söylüyor: “Kulübün basketbol ve futbol branşlarında çeşitli milletlerden oyuncular yer alıyor. Şu an amatör ligde mücadele eden basketbol takımı iki sene önce kuruldu ve yer aldığı ilk sezonu birinci olarak bitirdi.”

Takımdaki oyuncuların, uzun antrenman saatleri ve düşük ödemeler nedeniyle hayatlarının bir döneminde başka bir kariyer yapmaya karar verip profesyonel oyunculuğu bıraktığını ancak basketbol oynamayı bırakmadığını söyleyen Ketenci, 17 Ocak tarihinde şimdiye kadarki süreçte çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi açtı.

Künstlerhaus Bethanien’de devam eden sergi hakkında konuşan Ketenci, özellikle spor alanında olan kadınların, bu konunun gündeme getirilmesinden dolayı memnun: “Çalışmaya bir veya iki yeni hikaye daha ekleyerek, içinde konu ile makale ve deneyimlerin de olduğu bir fotoğraf kitabı yapmayı planlıyorum” diyen Ketenci’nin sergisi, 9 Şubat’a kadar açık.

Sergi ile ilgili detaylı bilgilere, Gülşin Ketenci’nin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: alansavunmasi.org

İlgili haberler
Banu Yelkovan: Kız çocukları kendilerine ‘yakıştır...

Spor Yorumcusu Banu Yelkovan, Türkiye’de kız çocuklarının kendilerine ‘yakıştırılan’ sporlara yönlen...

Kadın atletlerin itirazı üzerine ‘blok kameraların...

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği kadın atletlerin itirazları üzerine, başlama çizgisine...

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenler...

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanınd...