GÜNÜN TALEBİ: Nevin Yıldırım’a özgürlük
Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım için kadınlar ‘özgürlük’ talep etti. Nevin’in davası bugün görülecek.

Kendisine 3 yıl boyunca tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan, eylül ayında cezası Yargıtay tarafından bozulan Nevin Yıldırım’ın davası bugün görülüyor.
Dün akşam Nevin Yıldırım’a özgürlük talebi için sokağa çıkan kadınlar bugünkü davaya da dayanışma çağrısı yaptı. Duruşma bugün saat 14.00’te Isparta'nın Yalvaç ilçesi’ndeki adliyede görülecek.

NE OLMUŞTU?
Isparta Yalvaç Koruyaka köyünden 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’in başını “İşte namusumla oynayanın kellesi, benim arkamdan konuşmayın” diye köy meydanına atmıştı. Nevin, ifadesinde Gider’i önce tüfekle vurduğunu, sonra başını bıçakla kestiğini söyledi. Gerçekte ne olduğunu hiçbir zaman anlatmadı.
Nevin’in, tecavüz sonucu olan çocuğu vermek istediğini belirten dilekçe sunması nedeniyle mahkeme heyeti Nevin’e “Bu çocuğu verecekmişsin, sen de bir kadınsın nasıl vereceksin, için sızlamayacak mı?” diye sordu. Savcı mütalaasını; “tasarlayarak kasten insan öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle verdi. Yargılama sonunda Nevin Yıldırım müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve hiçbir indirim almadı. 14 Eylül 2017’de Yargıtay 1. Dairesinde görülen duruşmada ise Nevin’in tutukluluğunun devamına, ancak yeniden yargılanmasına karar verildi.

İlgili haberler
Nevin Yıldırım neden sustu?

“Tanıklar konuştukça buruk bir tebessümle, çaresizce gülümsemeyle cevap verdi iddialara Nevin.” Yarg...

Nevin Yıldırım’ın yargılaması yeniden başlıyor

Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren Nevin Yıldırım için Yargıtay verilen müebbet hapis cezasını bo...

2018’in ilk günlerinde kadınlar ‘Nevin’e özgürlük’...

Kendisine 3 yıl boyunca tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan, eylül ayı...