GÜNÜN TARİFİ: Bayram geleneği yağlı çörek
Yozgat’ta her bayram 100 yılı aşkın zamandır yapılan yağlı çörekler geleneksel bir lezzet. Gelin bu geleneksel lezzeti Melahat Yiğitsoy’dan dinleyelim.

Yozgat’ın Şefaatli’ye bağlı Arife köyünde yapılan yağlı çörek, tadıyla parmakları ısırtıyor. 65 yaşındaki Melahat Yiğitsoy yağlı çöreğin köylerinde 100 yılı aşkın zamandır bayram sabahlarına özel yapıldığını söylüyor.
Yozgat’ın Şefaatli ilçesine bağlı 36 köy bulunuyor. Bazı köylerde bayram sabahları yapılan yağlı çörek yörenin en geleneksel lezzetlerinden. Birçok köyde yapılmasına karşın Aleviler arasında yaygın durumda. Alevilerin yaşadığı Arife köyünde yapılan yağlı çörek de bayram sabahlarının hem ayrılmaz lezzeti hem de geçmişi unutturmayan bir yemek geleneği. Çörek hakkında bilgi veren 65 yaşındaki Melahat Yiğitsoy, yağlı çöreğin köylerinde 100 yılı aşkın bir zamandır yapıldığını söyleyerek, “Atalarımızdan, dedelerimizden öğrenmiştik. Her bayram sabahı yaparız. Benden önce kaynanam vardı, ondan önce onun kaynanası.Yıllardır yapılıyor” diyor.

‘BAŞKA YERLERDE KATMER DE DENİYOR’
Yiğitsoy, yağlı çöreğin tarifini de veriyor: “Önce unu elersin. Sonra içerisine tuzu atarsın. Hamuruna maya katıp suyla yoğurursun. Hamur olduktan sonra ondan kopardığın parçayı tahtada açasın, ardından yağ sürersin. Yağ sürdüğün hamuru katlar ve tekrar açarsın. Tepsiye koyup, üstüne yumurta sürdükten sonra pişirirsin. İstersen patates soğan kavurup arasına koyduktan sonra da pişirebilirsin. Biz buna yağlı çörek deriz, başka yerlerde katmer de derler. Aslında yapılması kolay ancak bizimkileri ayıran, köy ocağında pişirmemiz. Eskiden sac arası vardı. Onda daha güzel olurdu. Taşlardan yapılmış ocakların üstünde ve altında tezek yakılır, onun ateşiyle pişerdi. Orada pişirdiğiniz zaman çörek lokum gibi olurdu.”

Kaynak: Evrensel / Tamer Arda ERŞİN
İlgili haberler
GÜNÜN TARİFİ: Limonlu sorbe

Az malzemeli bol lezzetli bir tatla kendinizi biraz şımartsanız iyi olur bizce... Hadi afiyetle!

GÜNÜN ZORU: Kamıştan sepet yapan Roman kadınların...

Yılanlar, çıyanlar arasında sert kamışları kesip sırtlarında taşıyor, güneşe yayıyorlar. Kuruyanı il...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Stres turşusu

Eee kış geliyor, mutfakta kışlık hazırlıkları da başladı. O zaman size altın değerinde bir öneri......