GÜNÜN TARİHÇESİ: Suudi Arabistan’da kadın hakları
Suudi Arabistan kadın hakları açısından karnesi en kötü ülkeler arasında. Ancak kadınların verdiği mücadele, kadınların yıllar içinde bazı kazanımlar elde edebilmelerini sağladı.

Hoş; sene olmuş 2017, “bu kadar da olmaz artık” dediğimiz ne varsa hala onu yaşıyor kadınlar... Ama işte tarih de kadınların iğneyle kuyu kazması değil mi biraz da?
Gelin “iğneyle kuyu kazmanın” Suudi Arabistan coğrafyasındaki haline bir bakalım

1955: KIZLARIN İLK KEZ OKULA GİDEBİLDİĞİ YIL
Suudi Arabistan’da kız öğrenciler başkent Riyad’daki bu kız çocukları gibi her zaman okula gidemiyordu. Kız çocukları için Dar El Hanan isimli okul ilk kayıtlarını 1955’te almaya başladı. Kadınlar için ilk üniversite olan Riyad Eğitim Koleji ise 1970 yılında açıldı.

2001: KADINLARA KİMLİK VERİLMESİ
Henüz 21. yüzyıl başında kadınlar kimlik kartlarına sahip olma hakkını elde ettiler. Bu kartlar miras ya da mülk konusundaki anlaşmazlıklarda kadınların kimliklerini kanıtlamalarının tek yolu. Ne var ki, kimlikler ancak kadınlardan sorumlu olan erkeğin izni ile çıkartılıyor ve yine kadının kendisine değil, bu erkeğe teslim ediliyor.

2005: KAĞIT ÜZERİNDE MECBURİ EVLİLİKLERİN SONU
Suudi Arabistan 2005’te zorla evlendirmeleri yasakladı. Öte yandan evlilik sözleşmeleri hala kadının müstakbel eşi ile babası arasında yapılıyor. Kadınların ise bu konuda bir söz söyleme hakkı bulunmuyor. Yani, bu kazanım yalnızca kağıt üzerinde kaldı.


2009: İLK KADIN BAKAN YARDIMCISI
2009 yılında Kral Abdullah Suudi Arabistan’ın ilk kadın bakan yardımcısını atadı. Noura El-Fayez, ‘‘Kızların Eğitiminden Sorumlu Bakan Yardımcısı‘‘ unvanını alan ilk kadın oldu.


2012: OLİMPİYATLARDA İLK KADIN ATLETLER
Suudi Arabistan ilk kez 2012’de kadın atletlerin Olimpiyat oyunlarında ülkelerini temsil etmelerine izin verdi. Bu atletlerden biri de Londra Olimpiyatları’nda 800 metrede başörtüsü ile yarışan Sarah Attar’dı. Olimpiyatlar başlamadan önce kadınların oyunlara katılmasına izin verilmemesi durumunda Suudi Arabistan ekibinin cinsiyet ayrımcılığı nedeni ile oyunlardan men edilebileceği konuşuluyordu.


2013: KADINLARIN BİSİKLET VE MOTOSİKLET KULLANMASINA İZİN VERİLDİ
Suudi liderler ilk kez 2013’te kadınların bisiklet ve motosiklet kullanmasına izin verdi. Ancak, yalnızca eğlence ve dinlenme yerlerinde, İslami usullere uygun şekilde örtülü olmak şartıyla ve bir akrabalarının refakatinde.


2013: ŞURA’DAKİ İLK KADINLAR
2013 yılının Şubat ayında Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın danışma meclisi Şura’da 30 kadın görevlendirdi. Böylece kadınlar için seçme ve seçilme hakkının önü de açılmış oldu.

2015: KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİ
Yeni Zelanda 1893’te kadınlara oy verme hakkı tanıyan ilk ülke olurken, onu 1919’da Almanya izledi. Suudi Arabistan’da ise 2015 yılında gerçekleştirilen belediye seçimlerinde kadınlar ilk kez sandık başına gidebildi ve seçimlerde aday olabildiler. Bu seçimlerde mutlak monarşiyle yönetilen ülkede 20 kadın aday belediye yönetimlerine girmeyi başardı.


2017: SUUDİ BORSASI’NIN İLK KADIN YÖNETİCİSİ
2017 yılına gelindiğinde ise Suudi Arabistanlı kadınlar için bir ilk daha yaşandı. Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nın başına getirilen Sarah El Suhaimi, ülke tarihinde bu pozisyona gelen ilk kadın yönetici oldu.


2018: KADINLAR ARTIK ARABA KULLANABİLECEK
Bu yıl Suudi Arabistan’daki kadınların kazandığı bir diğer hak ise, araç kullanma hakkı. 2018 yılının Haziran ayından itibaren kadınların sürücü ehliyetlerini alabilmeleri için varislerin onayına ihtiyaçları kalmayacak. Böylece dünyada kadınlara araba kullanmayı yasaklayan tek ülkede de bu yasak kalkmış olacak.

Kaynak: Deutsche Welle

İlgili haberler
GÜNÜN SAÇMASI: Suudi Arabistan kadın haklarını sav...

Kadın hakları konusunda dünyanın en geri ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler’...

Bu çiftliklerde kadın işçiler için tuvalet bile yo...

Güney Afrika’da büyük kapitalist işletmeler haline gelen çiftliklerde çalışan 200’ü aşkın kadın işçi...

Meksika’da dikim işçisi kadınlara ne oldu

7.1’lik Meksika depreminin yıktığı binaların birinde, kayıt dışı çalıştırılan tekstil işçisi kadınla...