GÜNÜN TEPKİSİ: Jeotermale de talancılara da isyan!
Aydın’da 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi Aydın ve çevresinden gelen onlarca kadın jeoremal santralleri planlarına tepki gösterdi.

Aydın'da, 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi, basın açıklaması için buluşan yaşam alanı savunucuları ellerinde zeytin dalları ve dövizlerle sloganlar attı. Kadınların en önde olduğu basın açıklamasına, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Efeler Belediyesi ve Aydın Tabip Odası, Aydın ve ilçelerinin yanı sıra, Manisa, Denizli ve İzmir'den de gelen çok sayıda kişi katıldı.

Ellerinde döviz ve zeytin dalları ile alana gelen kadınlar, "Havamıza suyumuza dokunma", "Kanser olmak istemiyoruz" sloganları attı. Çocukların da aralarında bulunduğu kadınlardan oluşan bir grup ise yere oturarak eylem yaptı.


Aydın'ın 16 ilçesini kapsayan ve 110 jeotermal saha çalışması için 5-8 Ağustos tarihleri arasında ihale yapılacak. Buna karşı yapılan basın açıklamasında, "Şu anda Aydın'dan, Manisa'dan, Turgutlu'dan ve Denizli'den olmak üzere birçok il ve ilçeden yürekli insanlar buraya gelmiş. Havasını, suyunu ve toprağını kurtarmak için gelmiş. Bizim topraklarımız birinci sınıf tarım toprağı ve bizlerde birinci sınıf insanlarız. Jeotermalle mücadele için bundan sonra hep beraberiz" denildi.

Kızılcaköylü Gülten Şimşek de "Bizim kimseden para pul isteğimiz yok. Jeotermal şirketler şunu bilsinler ki; Kızılcaköy ve Aydın'a jeotermal santrali kuramayacaklar" dedi.

İlgili haberler
Kızılcaköylü kadınlar jandarmayla karşı karşıya ge...

Köylerine JES yapılmasına karşı çıkan Kızılcaköylü kadınlar jandarmalarla karşı karşıya geldi.

Kızılcaköylü kadınlar yeni yılda JES istemiyor

5 aydır JES için gelen ekipleri köye sokmayan Kızılcaköylü kadınlar her türlü müdahaleye rağmen müca...

Direnişteki Kızılcaköylü kadınlar tiyatro ile müca...

Daha önce hiç tiyatro görmeyen, tiyatroya gitmeyen, oyunculuk deneyimi olmayan kadınlar; mücadeleler...