GÜNÜN TEPKİSİ: Ücret eşitsizliğine karşı terfi edilmeyi kabul etmedi
BBC radyosunda çalışan Karen Martin, kendisine yapılan terfi teklifini aynı görevi yapan erkek çalışanla arasında ücret eşitsizliği nedeniyle reddetti.

BBC radyosunda program editörlüğü görevini yapan Karen Martin, BBC radyo haber editör yardımcılığı teklifini, aynı görevdeki erkek editöre kendisinden yıllık 12 bin sterlin daha fazla maaş verilmesi nedeniyle reddettiğini duyurdu.

Kararını tüm BBC radyo çalışanlarına gönderdiği elektronik posta mesajıyla duyuran Martin, bu görevin iki kişiye teklif edildiğini ve kendisiyle birlikte görev verilen Roger Sawyer’a 12 bin sterlin daha fazla maaş sunulduğunu söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Martin “Aynı göreve, aynı gün, aynı mülakat ekibi tarafından seçilmeme rağmen BBC benden erkek çalışma arkadaşımdan daha az bir maaşı kabul etmemi istedi. Yapacağımız görevin ve sorumlulukların aynı olacağı ve bu görevi fazlasıyla hak ettiğim belirtildi. Yine de benim değerim 12 bin sterlin daha az” ifadelerini kullandı.

BBC yönetiminden teklifi gözden geçirmesi için kendisine 4 ay verdiğini ve bu süre sonunda maaş farkını 7 bin sterline indirdiğini belirten Martin, asıl meselenin maaşının ne kadar yüksek olup olmadığı değil, maaş adaletsizliği olduğunu vurguladı.

Durumla ilgili rahatsızlığını BBC Genel Müdürü Tony Hall’a da ilettiğini belirten Martin, BBC yönetiminin kendisine bu kararını kamuoyu ile paylaşması durumunda kariyerinin zarar göreceği “uyarısını” yaptığını da söyledi.

BBC haber departmanı müdürü Gavin Allen ise konuya ilişkin çalışanlara yaptığı açıklamada, maaş tekliflerinde “çalışma deneyimi” gibi farklı etkenlerin etkili olduğunu söyleyerek kendisini savunmaya çalıştı.

‘KADINA ÇALIŞANLARA AYRIMCILIK’TAN SORUŞTURMA
Öte yandan Britanya’da Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, 2019’un Mart ayında BBC hakkında ‘kadın çalışanlarına ayrımcılık yapmak’tan soruşturma başlatmıştı.
Ayrıca daha önce BBC’ye yönelik olarak dünya servisi ile BBC’nin diğer servisleri, ve üst düzey çalışanlar ile orta banttaki çalışanlar arasındaki maaş farkları da daha önce gündeme gelmişti.

Kaynak: Gazete Karınca

İlgili haberler
İskoçya’da ‘eşit işe eşit ücret’ talepleri gerçekl...

İskoçya’daki Glasgow şehrinde çalışan 8 bin belediye işçisi kadın bugün ve yarın greve çıkıyor. ‘Art...

İzlanda’da kadınlar, eşit ücret ve güvenli işyerle...

İzlanda’da aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alabilmek için kadınlar grevdeydi. 14.55’te iş...

GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın futbolculardan ‘eşit ücret’ d...

ABD Milli Kadın Futbol takımı erkeklerden daha az ücret kazandıkları sebebiyle ABD Futbol Federasyon...