GÜNÜN ÜÇ MAYMUNU: İtibar için çocuk istismarını görmezden geliyorlar
‘Yardım sektöründe cinsel istismar ve suistimal’ raporuna göre yardım kuruluşları çalışanlarının sorumlu olduğu çocuk istismarlarını biliyor ancak itibarları zedelenmesin diye görmezden geliyor.

İngiltere Parlamentosu Kalkınma Komisyonu, yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdikleri bölgelerde yaşanan cinsel istismar vakalarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Raporda, yardım kuruluşlarının, çalışanlarının sorumlu olduğu istismar vakalarının farkında olduklarını ama itibarları için bunu engellemediklerini belirtti. 

BBC Türkçe’nin haberine göre; Avam Kamarası Uluslararası Kalkınma Komitesi Başkanı Stephen Twigg, yardım kuruluşları ile ilgili olarak, "Mağdurlardan çok kendi itibarlarını koruma kaygısındalar" dedi.

İngiltere'de The Times gazetesi Şubat ayında, İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey yetkililerinin 2010 yılındaki Haiti depreminden sonra, mağdurları para karşılığı cinsel ilişkiye zorladıkları ortaya çıkarmıştı.

HERKESÇE BİLİNEN BİR SIR
Uluslararası yardım kuruluşlarının görev yaptıkları ülkelerdeki yerel halka dönük cinsel istismarlarını inceleyen raporda ise cinsel istismarın "herkesçe bilinen bir sır olduğu" belirtildi.

"Yardım sektöründe cinsel istismar ve suistimal" başlıklı raporda, bu vakaların engellenebilmesi için "daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği" vurgulandı.

Avam Kamarası Uluslararası Kalkınma Komitesi'ne göre yardım kuruluşları sorunu bilmelerine rağmen duruma sessiz kaldı ve istismarlar ancak bir krize dönüştükten sonra harekete geçti.

Komite Başkanı Stephen Twigg, raporun "küçük ama sorunun çözümüne yönelik ilk adım" olduğunu söyledi.

Twigg, "İlgili yetkililere uyarıda buluyoruz. Her ne kadar aşılamaz gibi görünse de çözümler bulunmalı. Bu felaketle yüzleşilmeli" dedi.

Oxfam Mütevelli Heyeti Başkanı Caroline Thomson da kuruluşun Haiti'de yardıma muhtaç kadınları korumakta başarısız olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtip, "2011'den bu yana ilerleme kaydettik ancak daha atılacak adımlar olduğunu kabul ediyoruz" diye konuştu.

Avam Kamarası Uluslararası Kalkınma Komitesi'nin raporunda, "Yardım sektörü kendi çalışanlarının cinsel istismar ve suiistimallerinin uzun yıllardır farkındaydı ama sorunu kontrol altına almakta ve çözmekte başarısız oldu" ifadeleri yer aldı.

BENZER SUİSTİMALLER BİRÇOK KURULUŞTA VAR!
Oxfam'ın Haiti'deki cinsel istismarlardan sonra farklı kuruluşlarda da benzer suistimaller yaşandığı ortaya çıkmıştı.

İngiliz The Mail on Sunday gazetesi, 2015 yılında Save the Children adlı yardım kuruluşunun baş stratejisti Brendan Cox'un 'kadın çalışanlara yönelik uygunsuz davranışlarda bulunduğunu' yazmış, Cox daha sonra bu iddiaları reddetmişti. Ancak Cox olay ortaya çıktıktan sonra görevini bırakmıştı.

Cox ayrıca, öldürülen milletvekili eşi Jo Cox anısına açtığı iki yardım kuruluşundaki görevlerinden de ayrılmış, daha sonra "Save The Children'da çalışırken bazı hataları olduğunu" itiraf etmişti.

BM Çocuklara Yardım Fonu Başkanı Yardımcısı Justin Forsyth de daha önce Başkanlık yaptığı Save The Children'da "kadınlara uygunsuz davranışlarda bulunduğu" suçlamalarını kabul edip, iki yıldır sürdürdüğü UNICEF'teki görevinden Şubat ayında istifa etmişti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) de, Şubat ayındaki açıklamasında son üç yılda 21 çalışanının cinsel istismar suçlaması nedeniyle işten atıldıklarını veya istifa etmek zorunda kaldıklarını duyurmuştu.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, Komite'nin cinsel istismar raporuyla ilgili olarak "Yardım sektörü güç dengesizliğini, farklı kültürleri ve cinsel istismara yol açan davranışları ve suiistimalleri tam olarak dikkate almadığı sürece bu konuyu gündemden düşürmeyeceğiz" dedi.

Fotoğraf: Haiti

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Cinsel Şiddeti Anlamak

Tutuklu tecavüzcü erkeklerin dünyasına inerek, erkeklerin kadınlara yönelttiği cinsel şiddetin neden...

GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluştur...

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği medyanın cinsel şiddet hakkında kullandığı habercilik dilini tartış...

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de insan ticaretinin yüzde 7...

Bugün 30 Temmuz Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü. Türkiye’de ise rakamlar korkunç. Türkiye’de t...