Kızılcaköy’de sevindiren karar: JES'e verilen ÇED olumlu raporu iptal edildi
Aydın Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova köylerinde yapılmak istenen Sarı Zeybek JES projesi için verilen ÇED olumlu kararı iptal edildi.

Aydın ilinin İncirliova ve Efeler ilçelerine bağlı Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova köylerinde yapılmak istenen Sarı Zeybek JES projesi için verilen ÇED olumlu kararı mahkemece iptal edildi.

TARIM ALANINA JES!

Efeler Belediyesi tarafından açılan davada ÇED raporundaki hava etki modellemesinde alınan veriler-kabullerin yetersiz olduğu, gerçeği yansıtmadığı, yer seçiminde alternatifin bulunduğu, zeytinciliğe ilişkin kanunun dikkate alınmadığı, santralin kurulmak istendiği alanın birinci sınıf tarım alanı olduğu, Aydın il Tarım Müdürlüğünün ve Toprak Koruma Kurulunun görüş ve izninin bulunmadığı, projeye çok yakın mesafede İkizdere Barajının yer aldığı, barajdan beslenen tüm yerlerin projeden olumsuz etkileneceği, yöre halkının jeotermal istemediği, projenin kamu yararı unsurundan yoksun olduğu ileri sürülüyordu.


BİLİRKİŞİ RAPORUNDA JES'E OLUMSUZ GÖRÜŞ VERİLDİ

Davaya bakan Aydın 1. İdare Mahkemesi dava sürecinde yapılan bilirkişi keşfi incelemesinde hazırlanan raporu kararına esas olarak aldı. Bilirkişi raporunda ÇED raporundaki birçok bilgi belge eksikliğine dikkat çekilirken, projenin çevre, tarım ve su kaynakları ile ilgili risklerine de vurgu yapılıyordu. Mahkeme heyeti kararını oy çokluğu ile alırken Gürmat Elektrik Üretim AŞ tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek JES ile ilgili Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce bildirilen "Çevresel Etki Değerlendirilmesi Olumlu" kararının eksikliklerine vurgu yaptı.

ŞİRKET BÖLGEDEN GİDENE KADAR DİRENİŞ DEVAM EDECEK

Kararda projeye verilen ÇED olumlu raporunun özellikle hava kirliliği ve hidrojeoloji ile ilgili bilgilerin eksikliğine, bu eksikliğin ÇED'i olumlu kararını sakatlandığına dikkat çekildi. JES projesine karşı günlerce nöbet tutan, şirketin alanda çalışmak istemesine direndiği için jandarmanın biber gazlı müdahalesine maruz kalan Kızılcaköylüler kararı sevinçle karşıladı.

ALDIĞIMIZ BU ZAFERDEN ÇOK GURURLUYUZ, MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
Ekmek ve Gül’e konuşan Kızılcaköy Çevre ve Dayanışma Derneğinden Fatma Orbay, “Öncelikle haklı mücadelemizde yanımızda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Bu zafer hepimizin, biz Kızılcaköy halkı olarak direndiğimiz bu mücadelede aldığımız bu zaferden çok gururluyuz ama sanmasınlar ki mücadele etmeyi bırakacağız. Tam tersine şimdi daha sıkı sarılacağız. Kızılcaköy Çevre ve Dayanışma Derneği olarak çevresel mücadeleye her daim devam edeceğiz. Sizlerin desteği olduğu sürece kadın dayanışması ile katlanarak gelecek zaferlere hep beraber imza atacağız.

Fotoğraflar: Özer Akdemir/Evrensel

İlgili haberler
‘Kızılcaköy Gazisi’ 80 yaşındaki Hatice Barlas kov...

Aydın Kızılcaköy’de JES’e karşı direnen Hatice Barlas, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Salgından istifade edildi, Kızılcaköy’de JES için...

Kovid-19 salgını gündemdeyken salgını fırsata çeviren sermaye Kızılcaköy’de yapılması planlanan jeot...

Direnişteki Kızılcaköylü kadınlar tiyatro ile müca...

Daha önce hiç tiyatro görmeyen, tiyatroya gitmeyen, oyunculuk deneyimi olmayan kadınlar; mücadeleler...

Kızılcaköylü kadınlar yeni yılda JES istemiyor

5 aydır JES için gelen ekipleri köye sokmayan Kızılcaköylü kadınlar her türlü müdahaleye rağmen müca...

Didimli kadınlar Kızılcaköy’ü ziyaret etti

Didim Kadın Platformundan kadınlar, Kızılcaköy’de jeotermal santrale karşı direnen kadınları ziyaret...

GÜNÜN KAMPANYASI: ‘Aydın Kızılcaköy’de JES’e hayır...

Kızılcaköy’de birinci sınıf tarım arazilerine yapılmak istenen jeotermal elektrik santraline karşı k...