ODTÜ’de ‘Biyolojik Bilimler Kadınları’ dayanışma ağı kuruldu
Biyolojik Bilimler Kadınları olarak kadınların kendini güvende hissedeceği bir alan oluşturmak ve tüm kadınlarla dayanışmak istiyoruz.

ODTÜ Biyolojik Bilimlerde 25 Kasım’a giderken bölüm kadınları tarafından ‘Biyolojik Bilimler Kadınları’ isimli bir dayanışma ağı kuruldu.

Bölüm kadınları kurulma sebeplerini “Bulunduğumuz her alan gibi üniversitelerde de kadına yönelik şiddetin artması ve bu şiddetle baş etme araçlarımızın giderek etkisizleştirilmesi (CİTÖB gibi), bizi bölümümüzde bir araya gelmeye yönlendirdi. Biyolojik Bilimler Kadınları olarak kadınların kendini güvende hissedeceği bir alan oluşturmak ve çevremizdeki kadınlar başta olmak üzere haksızlığa uğrayan, hak ettiğini bulamayan, günümüz toplumunda kadın olarak var olmanın dayanılmaz ağırlığını hisseden tüm kadınlarla dayanışmak istiyoruz. Bu sayede en birincil alanımız olan bölümümüzden başlayarak kampüste ve hayatımızda daha özgür, güvenli, eşit yarınlar için sesimizi duyuracağız.”


Bir araya gelen kadınlar, bu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü için çeşitli etkinlikler yaptı. 25 Kasım’ı anlatan ve bölüm kadınlarını birlikte mücadele etmeye çağıran bir bildiri kaleme alırken, bölüm binasında da hem 25 Kasım’ın tarihini hem de bilim dünyasında baskıya ve cinsiyetçiliğe uğramış kadınların hayat hikayelerini anlatan bir sergi düzenledirler. Ayrıca ODTÜ Kadılarının düzenlediği Gece Yürüyüşü için Biyolojik Bilimler Kadınları imzalı “Eşit Akademi, Güvenli Kampüs” sloganı yazılı bir pankart hazırladılar.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül


İlgili haberler
İL İL 25 KASIM | Şiddet ve yoksulluğa karşı kadınl...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde kadınlar Türkiye’nin dör...

Ne Var Ne Yok? | 25 Kasım 2021

Ne Var Ne Yok’ta bugün yapılan buluşmalardan, etkinliklerden notlar, iktidar sözcülerinin 25 Kasım a...

İş yerlerinde 25 Kasım açıklaması: Eşitlik mücadel...

25 Kasım dolayısıyla açıklama yapan emek ve meslek örgütleri şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin, ayrı...