SINIRLARIN ÖTESİ

TUNUS: Şiddete karşı farkındalık için şarkı bir şarkı, Hey!

Kadın Araştırma, Belgeleme ve Bilgi Merkezi kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık yaratmak için ‘Hey’ isimli bir şarkı hazırladı.

Lego, oyuncaklarda cinsiyet ayrımlarını kaldıracağını duyurdu

Oyuncak markası Lego, gerçekleştirdikleri küresel bir anketin sonuçlarına dayanarak oyuncaklarından cinsiyet kalıplarının kaldırılacağını açıkladı.

Gastarbeiterinnen: 60 Jahre Kampf um Anerkennung und Gleichberechtigung

Die Zuwanderung aus der Türkei nach Deutschland wird dieses 60 Jahre alt. Aus Gastarbeitern wurden Ausländer, Migrantinnen, Deutschtürken oder Menschen mit Migrationsgeschichte.

İsviçre Hemşireler Derneği (SBK-ASI): Güçlü Hemşireler için EVET

İsviçre'de hemşirelerin “Sağlıkçı Yürüyüşü”nü ve “Daha Güçlü Hemşireler için EVET” referandumunu İsviçre Hemşireler Derneğinden Pierre-André Wagner ile konuştuk.

L’Association suisse des infirmières et infirmiers (SBK-ASI) : OUI pour des soins infirmiers forts

Pierre-André Wagner de l'ASI parle des conditions de travail dans les soins infirmiers, de l'organising d'ASI, de "Walk of Care” et la votation de « OUI pour des soins infirmiers plus forts ».

‘Misafir’ kadın işçiler: 60 yıllık tanınma ve eşitlik mücadelesi

‘Misafir’ işçiler yabancı, göçmen, Alman-Türk veya göç geçmişi olan kişiler oldu. Onlara ilk nesilden kadınlar da dahildi.

Japonya’nın en büyük işçi örgütü, tarihindeki ilk kadın başkanını seçti

Japonya'nın en büyük işçi örgütü olan ve 7 milyon üyesi bulunan Rengo’nun 1989'da kurulmasından bu yana ilk kez bir kadın başkan oldu.

Teksas'ta kürtaj yasağı yeniden yürürlükte

ABD Teksas'ta kürtaj yasağına yürütmeyi durdurma kararı verilmesinden sonra Temyiz Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını bozdu; yasak yine yürürlükte.

Yemenli kadınlardan ekonomik krize karşı eylem yaptı

Aden Kadın Meclisi tarafından ekonomik krize karşı 5 Ekim’de ikinci kez eylem düzenlendi. Eyleme katılan kadınlar, ekonomik krizin ülkede giderek derinleştiğini ve halkın açlık ile karşı karşıya kaldı

Fransa’da Katolik Kiliselerinde 70 yılda 216 bin çocuk istismara uğradı

CIASE, Fransa’da Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda 70 yıldır gerçekleşen cinsel istismarı raporladı. CIASE Başkanı, Katolik Kilisesi’nin istismara karşı gerekli önlemleri almadığını vurguladı.

ABD’de Teksas’taki kürtaj yasağının yürütmesi durduruldu

ABD’de bir federal yargıç, Teksas eyaletinde kadınların kürtaj yaptırmasını fiilen imkansız kılan yeni yasal düzenleme hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Almanya’da bir mülteci kadın Samiya: Her karanlıktan sonra tekrar güneş doğar

İki senedir yaşamını Almanya’da sürdürüyor. 11 ay mülteci kampında kaldıktan sonra vize başvurusu kabul edilen Afgan Samiya, Afganiztan’da yaşananları anlattı.

Cinsel taciz iddiaları sonrası ABD kadın futbol liginde maçlar durdu

ABD’li kadın futbol oyuncuları kulüplerdeki cinsel taciz olaylarına karşı maç durdurdu, yaşanan tacizleri sahada seyircilerle birlikte protesto etti.

Sarah Everard'ı öldüren polise ömür boyu hapis cezası

Sarah Everard’ı kaçırıp cinsel saldırıya maruz bırakan ve işkenceyle öldüren polis memuru ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bizimkisi üç kuşak kadının göç hikayesi

Türkiye’den Almanya’ya göç hikayelerinin anlatıldığı ‘İş ve Göç: Buradan Hikayeler’ sergisi 13 Kasım’da açılacak. Sergide bir köşesi olan Nevriye Koç Cerit de göç hikayelerini Ekmek ve Gül’e anlattı.

Mülteci bebek Amal Avrupa’yı dolaşıyor

Refakatsız çocuk mültecilerin sembolü olan Amal, Avrupa’yı dolaşırken toplumun dikkatini genç mültecilerin kötü durumlarına ve ihtiyaçlarına çekmek istiyor.

Bu yılki Alternatif Nobel Ödülü barış mücadelecisi Marthe Wandau’nun oldu

1980 yılından bu yana insan hakları, çevre ve barış adına verilen Alternatif Nobel Ödülü’nü bu yıl toplumsal cinsiyet eşitliği alanında mücadele veren barış aktivisti Marthe Wandau aldı.

Graz oyunu Komünist Belediye Başkanından yana kullandı!

Avusturya’nın 2. büyük kenti olan Graz’da Komünist Partiye belediye başkanlığı görevini aldı. Komünist Parti, sosyal konut ve yoksulluk ile ilgili çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Taliban'ın atadığı rektör, kadın hoca ve öğrencilerin üniversiteye girişini yasakladı

Taliban'ın Kabil Üniversitesi'ne atadığı yeni rektör, kadınların üniversitede ders vermelerini ve eğitim almalarını yasakladı.

Almanya'da kadınlar güvenli kürtaj istedi: 218 ve 219a paragrafları iptal edilsin!

Almanya’nın 60 şehrinde 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü’nde, istenmeyen gebeliklerde kadınların aşağılanmasına ve suç işlemiş gibi gösterilmesine karşı kadınlar eylemdeydi.