SINIRLARIN ÖTESİ

Fransa’da ‘Le Pen’ siyaseti: Kurtarıcı kılığında kadın düşmanı

Fransa’da Siyaset Bilimci Soma Rayan: Fransa’da aşırı sağ, kadınlara ve özellikle de göçmen kadınlara yönelik ‘koruma’ söylemiyle, kadın ve göçmen düşmanı politikaları yeniden üretiyor.

Meloni itiraz etti G7 bildirgesinden 'kürtaj' çıkarıldı

G7 toplantısında 'kürtaj' tartışması yaşandı. Aşırı sağcı İtalyan lider Meloni’nin itirazı üzerine G7 bildirgesinden 'güvenli ve yasal kürtaj' ifadesi çıkarıldı.

İran Kısa Film Enstitüsü: Yönetmen Lellehi’nin ölümü aydınlatılsın

İran Sinema Evi Kısa Film Enstitüsü, yönetmen Bahare Lellehi’nin cezaevinde "şüpheli" ölümüyle ilgili İran hükümetinden acil açıklama talep etti.

İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldüğü iddia ediliyor

İranlı yönetmen Bahare Lellehi tutuklandıktan birkaç ay sonra cezaevinde öldürüldüğü iddia ediliyor. Yönetmen Lellehi ise ailesinin haberi olmadan defnedildi.

AB’de yeni parlamento ve aşırı sağ gölgesi

AB’de 3 kadından biri şiddetin farklı türlerine maruz kalırken kadınların yüzde 5’i tecavüze uğruyor. AB'de aşırı sağın yükselişi ise kadın politikalarını hedefe alıyor.

Femmes Egalité'den AP seçimlerine tepki: AB'nin eşitliği sadece yazılarda

Fransa'dan Femmes Egalité, "Bürokratik, anti-demokratik bir makine olan Avrupa Birliği, halkın sırtından inşa edilmiş ve bedelini işçi sınıfı kadınları ağır bir şekilde ödemiştir" diyor.

Almanya'da ev içi şiddet hızla artıyor

Almanya'da pandemi döneminde artan ev içi şiddet vakalarının pandemi sonrasında azalması bekleniyordu ancak veriler şiddetin hızla arttığını gösteriyor.

UNİCEF: Dünyada her 4 çocuktan biri aç

UNİCEF’in yayımladığı çocuk yoksulluğu raporunda 5 yaşın altındaki 181 milyon çocuğun gıdaya erişemediği için aç kaldığını açıklandı.

Afganistan'da üçüncü kez üniversite sınavı kadınlar olmadan yapıldı

Taliban'ın yönetimindeki Afganistan'da, bugün üniversite sınavı kadınlar ve kız çocukları olmadan gerçekleşti.

Meksika seçimlerinin ardından: Seçilen kim olursa olsun kadınlar mücadele edecek

Meksika'da seçilen ilk kadın başkanın ardından Meksika Komünist Partisi Kadın Çalışmaları Komisyonu sorularımızı yanıtladı.

Taliban 63 Afganistanlıya "ahlaksız ilişki suçundan" stadyumda kırbaç cezası verdi

Taliban yönetimi, "eşcinsellik, zina ve diğer ahlaksız ilişki suçuyla" 14'ü kadın 63 kişiyi halka açık şekilde kırbaçladı

Dünya’da kamu işçileri ve kamu emekçileri 'kemer sıkmaya' karşı grevde!

Pek çok ülkede 'kemer sıkma' adı altında kadınların yoğun çalıştığı kamu sektöründe ücretler düşük tutuluyor, iş yükü artırılıyor. Kamu çalışanları ise bunun karşısında greve gidiyor.

Avustralya'da sosyal hizmet uzmanlarına düşük ücret kadına şiddet riskini büyütüyor

Avustralya'da sosyal hizmet uzmanlarına düşük ücret ödenmesi, kadına yönelik şiddete ayrılan düşük devlet fonu kadına şiddet riskini büyütüyor, sosyal hizmet uzmanlarını sektörden uzaklaştırıyor.

İran'da kadınlar mücadeleye rejim baskıya devam ediyor

İran’da Meclis seçimlerinin ikinci turunda katılımın yüzde 7’lerde kalması İran rejiminin meşruluğunu tamamen kaybettiğini gösterdi. Kadınlar ise oluşan bu tablonun önemli mimarı.

Geçtiğimiz ay dünyada ne olup bitti?

Geçtiğimiz nisan ayında dünyada neler oldu?

Yunanistan Sağlık Bakanı Yardımcısından şiddeti meşrulaştıran açıklama

Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Vartzopoulos kadın cinayetlerine ilişkin 'İşin doğası gereği saldırgan olan erkektir ve dolayısıyla kadın cinayeti kavramının biyolojik bir temeli vardır' dedi.

AB Parlamentosu kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili ilk yasayı kabul etti

AB Parlamentosunun kabul ettiği, kadına yönelik şiddet ile aile içi şiddete karşı ağır cezalar içeren yeni yasa, kadınları etkileyen belirli şiddet türlerini AB genelinde suç kapsamına alıyor.

İran’da ahlak devriyeleri yine sokakta

İran’da "Başörtü ve İffet Yasası"nın yürürlüğe girmesinin ardından illerde sokaklar ahlak devriyeleriyle doldu.

İtalya’da yeni yasayla kürtaj isteyen kadınlara psikolojik baskı artacak

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi'nden onay aldığı torba yasada kürtaj danışma kliniklerine kürtaj karşıtı derneklerin girişine izin veriyor. Yasa değişikliği Senatoda.

İran’da ‘Başörtü ve İffet Yasası’ bugünden itibaren uygulanacak

İran’da parlamento seçimlerinin ardından 'Başörtü ve İffet Yasası'nın, henüz Koruma Konseyi tarafından onaylanmamasına rağmen bugünden itibaren uygulamaya alınacağı ifade edildi.