2020’de Meksika’da öldürülen 3 bin 723 kadının sadece 940’ı soruşturuldu
Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, Meksika’da günde en az 10 kadın ve çocuk katlediliyor. 2020 yılında 3 bin 723 kadın katledilirken, sadece 940’ı soruşturuldu.

Uluslararası Af Örgütü, Meksika'da kadına yönelik şiddete dair bir rapor hazırladı. “Justice on Trial” adlı raporda, 2020 yılında 3 bin 723 kadın katledildiği kaydedilirken, ülkede kadın cinayetlerinin birçoğunun soruşturulmadığı ve yetkililerin şiddeti önleme konusunda isteksiz ve başarısız oldukları vurgulandı.

‘GÜNDE EN AZ 10 KADIN VE ÇOCUK KATLEDİLİYOR

Jinnews’in haberine göre dünde en az 10 kadın ve çocuğun katledildiğine yer verilen raporda, yetkililerin cinayetleri önleme konusundaki yetersizliği vurgulandı. Raporda, “Meksikalı yetkililer mağdurların yaşam haklarını korumada, kişisel bütünlüklerini güvence altına almada, kadınlara yönelik şiddeti önleme görevini yerine getirmede başarısız olmaya devam ediyor” denildi. Kuzey Meksika’da kadına yönelik şiddete dikkat çekilen raporda, “Yetkililer şiddeti önlemede çok başarısız. Bir yandan şiddet önlenmezken, öte yandan şiddeti uygulayan kişiler hakkında soruşturmalarda yetersizlikler de yaşanıyor” ifadeleri kullanıldı.

AF ÖRGÜTÜ: YETKİLİLER SUNDUĞUMUZ VERİLERİ DİKKATE ALMADI

Raporda yer alan resmi verilere göre, Meksika’da 2020 yılında 3 bin 723 kadın katledilirken, sadece 940’ı soruşturuldu. Raporda, “Yetkililer hazırladığımız verileri dikkate almadı, sadece aileler çocuklarının davalarına sahip çıkıyor ve sürdürüyor. Cinayetlerin işlendiği mekânda deliller iyice çözüme kavuşturulmuyor ve kanıtlar yanlış kullanılıyor. Katledilenlerin cep telefonlarından konum bilgilerine ulaşılabilir ve bu gibi ipuçları ile failler ortaya çıkarılabilir” diye belirtildi.

Fotoğraf: Unplash

İlgili haberler
Meksika’da kadınların mücadelesi kazandı: Kürtaj s...

Yüzlerce yoksul Meksikalı kadın kürtaj nedeniyle yargılanırken, en az birkaç düzine kadın hapis ceza...

Meksika, ‘Afgan Hayalperestler’i ülkeye kabul etti

Meksika’ya iltica eden 5 Afgan genç kadın, Kovid-19 hastalarının bakımı için ventilatörler geliştire...

Burası kadınlar ülkesi Meksika

Kadınlar Ormanı Melisa Kesmez’in çevirisiyle yayımlanmış bir Jennifer Clement yapıtı. Sonsuz bir yok...