25 Kasım’a doğru| Almanya’da 2019 yılında kadına yönelik şiddet tablosu
Almanya Federal Kriminal Dairesinin açıkladığı rakamlara göre, 2019 yılında şiddete maruz kalan kadınların sayısı 115 bin.

Almanya’da her üç kadından biri hayatında en az bir kez fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Yaklaşık her dört kadından biri, şimdiki veya önceki eşinden en az bir kez fiziksel veya cinsel şiddet görüyor. Bu durumdan tüm toplumsal sınıf ve tabakalardan kadınlar etkileniyor. Eş şiddeti mağdurlarının yüzde 81’inden fazlası kadın. Bunların yarısı faille aynı evde yaşıyor.  

Federal Kriminal Dairesinin aile veya aile dışı ilişki içinde şiddete dair kriminal istatistiklerine göre 2019 yılında toplam 141 bin 792 kişi yakın partner şiddetine maruz kaldı. (2018’de bu rakam 140 bin 755’ti.) Neredeyse 115 bin mağdur kadındı.

İstatistikler 2019 yılında kadınlara karşı şu suçları kaydetti:

■ Kasıtlı, basit saldırı: 69.012 vaka

■ Tehlikeli bedensel zarar: 11.991 vaka

■ Tehdit, taciz, zorlama: 28.906 vaka

■ Özgürlükten yoksun bırakma: 1.514 vaka

■ Planlayarak ya da spontane öldürme: 117 vaka

■ Öldürmeye teşebbüs: 301

Birlikte sürdürülen hayat içerisinde tecavüz, cinsel saldırı ve taciz vakalarında mağdurların yüzde 98.1’i kadındı; takip, tehdit ve zorlama durumunda bu oran yüzde 89 olarak belirlendi. Kasıtlı, basit saldırı durumunda mağdurların yüzde 79.5’i kadın oldu.

Yakın ilişkilerde öldürme durumunda kadınların oranı yüzde 76.4 olarak saptandı. Ancak suç kayıtlarına geçmeyen şiddet olaylarının bu sayıların çok üstünde olduğu biliniyor.

Not: İstatistikler bir sene öncesiyle ilgili olarak yayımlanıyor, ancak 2020’de koronanın yol açtığı izolasyon, “evde kalmak”, gibi özel durumlar nedeniyle sayıların yükseleceğine kesin gözüyle bakılıyor.


İlgili haberler
25 Kasım’a doğru Almanya: Verilen söz çok atılan a...

Almanya’da korona krizinin yol açtığı izolasyon döneminde şiddet artarken kadınların hakları için mü...

Almanya’nın İstanbul Sözleşmesi notu zayıf

İstanbul Sözleşmesi’nin Almanya’da uygulanmasına dair GREVIO Raporu yayımlandı. Hükümet Sözleşmeyi d...

GÜNÜN ANKETİ: Almanya'da kadına yönelik şiddet ora...

Almanya'da korona sürecinde kadın ve çocuğa yönelik şiddet oranları artıyor. Yapılan bir ankette, fi...