ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için bir araya geldi
ABD’de kürtaj hakkını tanıyan yasanın kabulünün 50’nci, iptalinin 1’inci yılında kadınlar sokağa çıktı.

ABD’de kürtajı 1973 yılında anayasal bir hak haline getiren ancak geçtiğimiz yıl iptal edilen “Roe v. Wade” Yüksek Mahkeme kararının 50. yıl dönümünde binlerce kadın ülke genelinde eylemler düzenlendi.

46 eyalette düzenlenen 200’den fazla “Kadın Yürüyüşü” etkinliğinde kadınlar, kürtaj hakkının korunması, yasaklanması ya da kısıtlanması kararını eyaletlere bırakan mahkeme kararını protesto ettiler. Muhafazakârların çoğunlukta olduğu mahkemenin geçen yılki kararından bu yana, 14 eyalette kürtaj yasaklandı ya da ciddi şekilde kısıtlandı.

‘KİLİSE DEĞİL, DEVLET DEĞİL, HALK KENDİ KADERİNE KARAR VERMELİ’

Protestolar kapsamında Washington DC’deki Freedom Plaza merdivenlerinde binlerce kadın toplandı. Renkli bomber ceketler giyen polis karşıtı bir grup olan Harriet’s Wildest Dreams üyeleri, Washington’daki yürüyüşte, “Kilise değil, devlet değil, halk kendi kaderine karar vermeli” sloganı attı. “Kadın düşmanlığı yüzünden kürtajdan daha fazla kadın ölüyor” yazılı pankartla Freedom Plaza’dan Beyaz Saray’a yürüyen kadınlar, şehir merkezindeki caddeleri de doldurdular.

‘BENİM BEDENİM, BENİM HAYATIM, BENİM SEÇİMİM’

Wisconsin’de de binlerce kadın “Kürtaj sağlık hizmetidir” ve “Benim bedenim, benim ruhum, benim hayatım, benim seçimim” yazılı pankartlarla sokakları doldurdu.

Geçen yaz anayasal kürtaj hakkının sona ermesinden bu yana Wisconsin, 1800’lü yıllarda yazılmış ve kürtajı neredeyse tamamen yasaklayan bir yasayla yönetiliyor. Wisconsin’in Demokrat Başsavcısı Josh Kaul ve Vali Tony Evers’in bu yasağa karşı mahkemede mücadelesi devam ediyor. Geçtiğimiz haziran ayında Yüksek Mahkemenin aldığı karardan önce Wisconsin’de kürtaj hamileliğin 20. haftasına kadar yasaldı.

“Bu bahar Wisconsin’de yapılacak olan yüksek mahkeme seçimleri, [eyalet] mahkemesindeki güç dengesini ve eyaletteki kürtaj haklarının geleceğini belirleyecek” diyen “Kadın Yürüyüşü” üyeleri, “Mücadeleyi eyaletlere taşıyoruz. Wisconsin’den Nebraska’ya, Georgia’ya, Arizona’ya ve Teksas’a kadar kadınlar ve müttefiklerimiz kürtaj haklarını savunuyor ve politikacıların kendi gündemlerini halkın iradesinin üzerinde tuttuğu yerlerde kürtaj haklarını yeniden kazanmak için oy pusulalarına önlemler koymak için çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Gökcan Tatlı/Ekmek ve Gül (Arşiv)

İlgili haberler
AMERİKA’DA KÜRTAJ HAKKINA SALDIRI: Kürtaj yasağı k...

ABD’de 1970’lerden bu yana uygulanan kürtaj yasası, Amerikan Yüksek Mahkemesinin muhafazakâr üyeleri...

Dünyada kürtaj hakkı saldırı altında| Kadınların m...

ABD’de Yüksek Mahkemenin Roe v Wade kararını bozması üzerine kadınların güvenli kürtaja erişim hakla...

ABD'de kürtaj hakkına saldırı | Dilruba Taş ABD'de...

Ekmek ve Gül'den Dilruba Taş, ABD'de kürtaj hakkına dönük saldırıların ne anlama geldiğini ve bu sal...