ABD’li kadınların işgücüne katılımı 2000’den bu yana yüzde 3 azaldı
ABD’de kadınların işgücüne katılım oranı 2000’de yüzde 60’ken 2001’de yüzde 57’ye düştü.

The New York Times gazetesinde yayınlanan yeni bir araştırma, 2000 yılından bu zamana ABD’li kadınlarının işgücüne katılımında önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Kadınların işgücüne katılım oranı 2000’de yüzde 60’ken 2001’de yüzde 57’ye düşmüş durumda.
Cornell Üniversitesinden iki araştırmacının da bir süre önce yayınladığı veriler gösteriyor ki, kadınların işgücüne katılım oranı sıralamasında ABD daha önce dünyada 6. sıradayken şimdi 17. sıraya gerilemiş durumda. OECD’den alınan istatistikler, ABD’li kadınların işgücüne katılım sıralamasındaki bu geriye düşüşte yüzde 3’lük azalmayla birlikte Almanya, Fransa, Japonya ve İspanya gibi diğer sanayileşmiş ülkelerde çalışan kadın sayısının artması de etkili.
Araştırmalar ayrıca son yıllarda çalışan kadınların büyük oranda esnekleşen çalışma yaşamının yarattığı yükler, işverenlerin, devletin ve federal hükümetlerin aile desteklerini kesmesi, ücretli aile izinlerinde kısıtlamaya gidilmesi gibi nedenlerle bakım yüklerinin artmasından şikayet ettiğini gösteriyor. Kadınlar ayrıca profesyonel olarak kendilerinin erkek meslektaşlarına göre daha az ciddiye alınmasının da büyük bir sorun olduğunu dile getiriyor.

İlgili haberler
İşçi kadının fendi

Aslında o da istiyormuş hakkını aramayı, fakat beni kıskanıyormuş. Ben ona göre girişken olduğum içi...

Esneklik ve kadın emeği

Esnek çalışma sanki bütün kadınların tercihiymiş gibi yansıtılıyor. Oysa güvencesiz ve düşük ücretli...

Okul öncesi öğretmenleri çocuklarının eğitim masra...

Avustralya’da okul öncesi ve erken çocukluk eğitimi alanında çalışan eğitimciler ve işçiler son 20 y...