Afgan kadın futbolcular milli takıma alınmak için cinsel ilişkiye zorlanıyor
Afganistan’ın üst düzey spor yöneticilerinden biri, milli takıma alınan kadın futbolcuların cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

Afganistan’da Taliban dönemi sonrası kurulan kadın milli futbol takımında cinsel istismar iddiaları gündeme geldi. Afgan Milli Futbol Takımının eski kaptanı Khalida Popal, koçların ve federasyon görevlilerinin oyunculara fiziksel ve cinsel tacizine ‘ilk elden’ tanık olduğunu söyledi.

Afganistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Hafizullah Rahimi, yaptığı açıklamada, “Cinsel istismar sadece Futbol Federasyonunda değil, diğer federasyonlarda da var ve bununla savaşmamız gerekiyor” dedi. FIFA iddiaları soruşturacağını ifade ederken, Afganistan’da savcılık kendi soruşturmasını başlattı.

Kurulduğunda ülkedeki kadınların sahip olduğu özgürlükleri temsil etmesi açısından önemli bir aşama olarak görülen kadın futbol takımıyla ilgili konuşan Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani, suçlamaların tüm ülkeyi şoke ettiğini belirterek “Suçlamalar halkımızın çocuklarını ve kızlarını spora göndermesinin önüne geçecek olsa da acilen ve kapsamlı bir şekilde harekete geçmemiz lazım” dedi.

HUMMEL SPONSORLUĞU ÇEKTİ

Afganistan Futbol Federasonu suçlamaları redderken, Danimarkalı spor firması Hummel, iddiaların merkezinde yer alan federasyon ile yaptığı sponsorluk sözleşmesinden çekildi.

Afgan Milli Futbol Takımının eski kaptanı Khalida Popal çocukluğunda Afganistan’ın Taliban’ın hakimiyetinin olduğu dönemde hayatını riske atarak arkadaşlarıyla futbol oynadığını belirterek, “Okul duvarının arkasında nöbet tutan Taliban muhafızlarının duymaması için ses çıkarmadan oynuyorduk” dedi.

Ölüm tehditleri aldıktan sonra 2011’de ülkeden kaçarak Danimarka’ya yerleşen Popal, koçların ve federasyon görevlilerinin oyunculara fiziksel ve cinsel tacizine ilk elden tanık olduğunu söyledi. Aynı zamanda program direktörü olduğu takımdaki oyuncuların kendisine tecavüzden elle tacize şikayetlerle geldiğini belirtti.

Popal, sorumluların cezalandırılması konusunda tüm umutlarını yitirmeye başlamasına rağmen iki koçla ilgili taciz iddialarının kaydını tutmaya başladığını ve birkaç yıl önce bunları Afgan Futbol Federasyonuna gönderdiğini ancak bu kişilerin ‘görevden alınmak ya da cezalandırılmak yerine terfi ettirildiğini’ söyledi.

‘BANA NE KADAR GÜZEL OLDUĞUNU GÖSTER’

Khalida Popal, suçlananların hükümetle yakın bağları olan güçlü kişiler olduğunu öne sürüyor. Popal’in iddiasına göre, federasyon yetkilileri kızlara kendileriyle cinsel ilişkiye girmeleri halinde takıma alınacaklarını ve ödeme yapılacağını söylüyor.

Hâlâ Afganistan’da yaşayan farklı branşlardaki bazı kadın sporcular ise takıma seçilirken ya da antrenman ve yurt dışı müsabakalara giderken tacize uğradıklarını anlatıyor. Kadınlardan biri, “Bana ‘ne kadar güzel olduğunu göster. Çünkü takıma sadece güzelleri alıyoruz’ dediler” diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Futbolun Siyah İncisi Marta Vieira d...

Dünya kupası tarihinin en golcü kadınlarından olan Marta ona şaşkınlıkla bakan gözlere inat harika b...

Meksika’da kadın futbolunun öncüsü öldürüldü

Meksika’daki profesyonel ilk kadın futbol takımının kurucularından Marbella Ibarra, işkence edilerek...

GÜNÜN KİTABI: Futbolda cinsel şiddet ve cinsiyet a...

CŞMD geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına...