Afganistan’da kız öğrenciler eğitimden mahrum bırakılıyor
Afganistan’daki Taliban yönetimi, kız öğrencilerin orta okul ve liselere dönüşü konusunda yeniden geri adım atarak, öğrencileri evlerine gönderdi.

Taliban’ın geçen ağustos ayında iktidarı ele geçirdiği Afganistan’da aylar süren yasaklar ardından okullar dün yeniden açılacaktı.

Fakat Eğitim Bakanlığı aniden kız öğrencilerin gittiği orta öğrenim kurumlarının kapalı kalacağını açıklayarak öğrencileri kapıdan çevirdi.

Afganistan Eğitim Bakanlığı geçen hafta, çarşamba günü itibarıyla okulların kızlar da dahil bütün öğrencilere açılacağını duyurmuştu.

Birçok öğrenci karar açıklanmadan önce, okula döneceği için çok heyecanlı ve mutlu olduğunu anlatmıştı.

Bugün yapılan açıklamada “Kız öğrencilerin okuduğu bütün orta öğrenim kurumları ve altıncı sınıfın üzerindeki bütün kız öğrencilerin okula gidişi ikinci bir emre kadar durdurulmuştur” denildi.

Açıklamada okulların, kız öğrenciler için “Şeriata ve Afgan geleneklerine uygun” nasıl bir üniforma tasarlanacağına karar verildikten sonra yeniden açılacağı da belirtildi.

Okulların açılması konusundaki karardan son anda geri dönülmesi öğrenciler arasında büyük üzüntü yaratırken, aileler öfkeyle tepki gösterdi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir veli, kızının okula girmesi bu sabah Taliban görevliler tarafından engellendiğinde şok geçirdiğini ve göz yaşlarına boğulduğunu anlattı.

“Kızıma bir şey olursa, Taliban’ı affetmeyeceğim” dedi.

Kaynak: BBC

Fotoğraf: Gancho Kamenarski/Flicker

İlgili haberler
Taliban kadın hakimlerin kararlarını yok saydı, ci...

Taliban Afgan kadın hakimlerin işine son verirken, ülkede binlerce cinsel saldırı, aile içi şiddet v...

Taliban kadın protestocuları kablolarla kırbaçlıyo...

Af örgütü: Taliban protestolarda, protestoculara ve gazetecilere karşı hukuka aykırı güç kullanıyor,...

Taliban’dan kadın öğrencilere peçe, sınıflara perd...

Afganistan’da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbiri...