Afganistan'da sığınma evindeki kadınlar şiddet gördüklere eve geri gönderiliyorlar
Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapor, kadınlara destek kuruluşları ile barınma evleri ağının tamamen yok edildiğine işaret ediyor.

Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban'ın cinsel şiddet gören kadınlara destek amacıyla kurulan yapıları yok ettiği öne sürüldü. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından Pazartesi günü yayınlanan ilgili raporda, sadece mağdur kadınların ve genç kızların değil aralarında avukat, hakim ve eski hükümet görevlilerinin olduğu, onlara yardım eden, destek olan kişilerin de tehlike altında olduğu vurgulandı.

Ülke çapında oluşturulan kadınlara destek kuruluşları ile barınma evleri ağının tamamen yok edildiğine işaret eden rapora göre, kadınların kamuya açık alanlarda, sadece bir erkeğin refakatinde bulunabilmeleri de durumlarını daha da zorlaştırıyor. DW'nin haberine göre Af Örgütü'nün cinsel şiddete maruz kalan ve onlara destek olan 26 kişi ile yaptığı mülakatlara dayanan raporunda, kadınlara şiddet uyguladığı için tutuklu bulunan kişilerin Taliban tarafından serbest bırakıldığı ve şiddet mağdurlarının tutuklandığı da yer alıyor. Ayrıca daha önce barınma evlerinde kalan kadınların ve genç kızların zorla ailelerine geri gönderildiği ve bazı mağdurların, aile üyeleri tarafından şiddet kullanılarak götürüldüğü ifade ediliyor.

Af Örgütü'nün söyleşi yaptığı dokuz aylık hamile bir kadın, eşinin kendini dövmek için yerde ne bulduysa eline aldığını ve bunlarla vurduğunu belirterek, "Bana her vurduğunda ailesi bir araya gelip seyrediyordu. Neredeyse her gün yaşanıyordu bu durum" dedi. Raporda, söz konusu kadının daha önce yaşamak için kendine güvenli bir yer aradığı ve eskiden var olan bir kadın barınma evine başvurduğunda kendine bu merkezin kapalı olduğu ve yeni vakalara bakılmadığının söylendiği yer alıyor.

Afgan kadın örgütü Afgan Kadınlar için Kadınlar'dan (WAW) Benafşa Efaf, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, Taliban'dan önceki hükümetin de kadınlarla ilgili çalışmalara zorluk çıkardığını dile getirerek, "Ancak o zaman en azından Kadın Bakanlığı'nın desteğini görüyorduk. Bunlar uzun yıllar boyunca kurduğumuz ilişkilerdi" dedi. WAW, Afganistan'da kadın evleri kuran altı kuruluştan biri.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, Afganistan'daki kadınların ve kız çocuklarının şiddete karşı korunabilmeleri için kaçış olanakları ile destek programlarının yeniden hayata geçirilmesini ve Kadın Bakanlığı'nın da tekrar kurulmasını talep etti. Callamard ayrıca, kadınlara yardım programlarının derhal ve uzun vadeli bir biçimde mali olarak desteklenmesini istedi.

Fotoğraf: @HamzaDawar0 twitter hesabında yayınlanan videodan ekran görüntüsü

İlgili haberler
Afganistanlı Devrimci Kadınlar Derneği RAWA: Burad...

RAWA: ‘Düşmanımız ortak. Afgan kadınlar ve dünyanın geri kalanındaki diğer kadınlar, Afganistan’da k...

Afganistan'da yeni hükümetin Yüksek Eğitim Bakanı:...

Afganistan'da Taliban hükümetinin Eğitim Bakanı: Karma eğitim olmayacak, ders içerikleri gözden geçi...

Afganistan Kabil’den bir kadın: ‘Afgan kadınları s...

Afgan bir kadın gazeteci Masih Alinejad'la yaptığı röportajda Afganlı kadınlara seslerini çıkarma ça...