Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı: 'Taliban'ın beni öldürmesini bekliyorum'
2018’de Afganistan’da ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari yaşamından endişeli: "Yardım edecek kimse yok. Taliban benim gibi insanlar için gelecek ve beni öldürecek. Ailemi bırakamam"

2018’de Afganistan’da ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari, Taliban’ın Kabil’e girmesiyle birlikte yaşamından endişe ettiğini anlattı. Ghafari, “Ben ve ailem için yardım edecek kimse yok. Taliban benim gibi insanlar için gelecek ve beni öldürecekler. Ailemi bırakamam. Zaten nereye gideceğim ki?” dedi.

i News’dan Michael Day’e konuşan Zarifa Ghafari, 2018 yılında Meydan-ı Vardak vilayetinde en genç ve ilk kadın belediye başkanı olmuştu. Taliban, sık sık Ghafari’yi tehdit eden açıklamalar yayımlamış, çok sayıda suikast girişimi yaşanmıştı. Ghafiri’nin babası General Abdul Wasi Ghafari, geçen yıl vurularak öldürülmüştü. Tehditlerin artması üzerine Ghafari’ye Kabil’deki Savunma Bakanlığı’nın güvenliği altında yeni bir iş verilmişti.

27 yaşındaki Ghafari, Taliban’ın Kabil’e girmesinden üç hafta önce gazeteci Michael Day’e yaptığı açıklamalarda hâlâ Afganistan’ın geleceğinden umutlu olduğunu söylemişti. Ghafari, “Gençler olan bitenin farkında. Sosyal medyaları var. İletişim kuruyorlar. Bence ilerleme ve haklarımız için mücadeleyi sürdürecekler. Bence bu ülkenin bir geleceği var” demişti.

Taliban’ın Kabil’e girmesi üzerine Day’la yeniden konuşan Ghafari, umutsuzluğunu şu sözlerle anlattı “Oturdum ve gelmelerini bekliyorum. Ben ve ailem için yardım edecek kimse yok. Ailem ve eşimle sadece oturuyorum. Taliban benim gibi insanlar için gelecek ve beni öldürecek. Ailemi bırakamam. Zaten nereye gideceğim ki?” 

Fotoğraf: Wikipedia

İlgili haberler
Afganistan'da 3 kadın sağlık çalışanı vurularak öl...

Afganistan'da çocuk felcine karşı aşılama kampanyasında çalışan sağlık emekçisi kadınlar, sağlıkçıla...

Afganistan’da kadınlar, ‘kız çocuklarının şarkı sö...

Afganistan’da kız öğrencilerin şarkı söylemesine yasaklanmak istenmesi protestolara yol açtı. Ülkeni...

Afgan göçü, kadınlar, kaygılar…

Afganistan’da Türkiye’nin varlığının tartışılmaya açılması ve bölgedeki savaştaki rolü açısından, Tü...