Afganistanlı gazeteci Mariam, Taliban sonrası durumu anlattı
Taliban’ın Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesiyle ülkede yaşayan kadınlar ve çocuklar can güvenliklerinden endişe duyuyor. Afganistanlı gazeteci Mariam anlatıyor...

Dünyanın birçok ülkesinden insan ve kadın hakları savunucuları Taliban’a karşı kadınların korunması için somut adım atılması çağrısında bulunuyor. Afganistanlı kadınlar ise Taliban yönetimi karşısında tedirgin ve tedbirli.

Güvenlik gerekçesiyle ismini paylaşmayan Afganistanlı kadın hakları savunucusu ve Gazeteci Mariam, ülkedeki son durumu anlattı. Küçük çaplı eylemlerin dışında kadınların sokaklardan çekildiğini ifade eden Mariam, Taliban’ın tutumu netleşene kadar kadınların temkinli davranmayı tercih ettiğini ifade etti.

SOKAKTA KADINLAR YOK

Taliban’ın hedefinde olduğu için hükümetin devrildiği günden itibaren evden çıkmadığını söyleyen Mariam, önceki gün market ihtiyaçları için çıktığı sokağa dair gözlemlerini aktarıyor. Sokaklarda sadece erkeklerin olduğunu söyleyen Mariam, “Daha önce evdeki ihtiyaçları kadınlar karşılardı. Şu anda kadınlar dışarıda neyle karşılaşacaklarından emin değiller. Evinde erkek olanlar alışverişini yapabiliyor. Bugün araba kullanan bir kadın gördüm. Nereye gittiğini sordum. ‘Bir kadının araba kullandığını görünce Taliban ne yapacak onu görmek istedim’ dedi” diye anlattı gözlemlerini.

‘SOKAKTA TALİBAN VARKEN KİMSE KIZINI OKULA GÖNDERMEZ’

Çocukların okula gidebileceği yönündeki açıklamaları da değerlendiren Mariam, “Kız çocuklarının okula gidebileceği henüz belli değil. Lise yaşlarındaki bir kız öğrenciyi kendine alma hakkına sahip olduğunu iddia eden Taliban milisleri sokaklarda gezdiği sürece insanların kız çocuklarını okula göndereceklerini sanmıyorum” diyor.

Tüm bu koşullara rağmen sokaklardaki kadın eylemlerine de dikkat çeken Mariam, “Afganistanlı kadınlar deniyorlar. Seslerini çıkarıyorlar. Varlık gösteriyorlar. Afganistan’ın kadınları 20 yıl önce oldukları gibi değiller” dedi.

GAZETECİLER TEHLİKE ALTINDA

Taliban’ın ‘gazeteci avı’na çıktığı yönündeki iddialar nedeniyle kaygı yaşayan Mariam, “Yakın zamanda Kabil’in farklı bölgelerinde gazeteciler öldürüldü. Bugün bir meslektaşımla konuştum. Çok tehlikeli bir bölgede yaşıyor. Elbette çok korkuyor. Burada bir gazetecinin başına gelebilecek tek şey ölüm de değil. Tecavüze uğrayabilir ya da bir uzvunuzu kaybedebilirsiniz” dedi.

Fotoğraf / Haber: MA

İlgili haberler
EŞİK'ten çevrimiçi panel: Afganistanlı kadınlar iç...

Eşitlik İçin Kadın Platformu, Afganistan’da tehlike altında olan kadınlar için dayanışma yollarının...

Taliban'dan kaçan Afgan kadın, eşi ve çocuklarında...

Afganistan'da Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye gelen 28 yaşındaki R.F. ülkesinde kalan eşi ve 2 çocuğu...

Kocaeli Ekmek ve Gül'den çağrı: Afgan kadınlar içi...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği: Afgan kadınlarının hak, özgürlük be yaşamlarının elind...