Aile içi şiddete maruz kalanlara 10 gün ücretli izin!
Yeni Zelanda’da yeni yasaya göre aile içi şiddet gören tarafa partnerinden ayrılması, yeni ev bulması, kendisini ve çocuklarını koruması için işyerlerinde 10 günlük ücretli izin hakkı tanınacak.

Yeni Zelanda'da artık aile içi şiddete maruz kalanlar 10 gün ücretli izin alabilecek ve böylelikle bu süre boyunca partnerlerinden ayrılıp, yeni bir eve çıkma fırsatı bulabilecek. Bu yasadan yararlanmak için durumlarını ispat etmek zorunda olmayan kişiler aynı zamanda iş yerlerinden çalıştıkları şehrin değiştirilmesi ya da iletişim bilgilerinin saklanması gibi taleplerde de bulunabilecek. Günümüzde aile içi şiddet oranının her toplumda giderek artmasıyla birlikte bu yasa dünya açısından bir ilk niteliği taşıyor.

Yeni Zelanda'da her 4 dakikada bir aile içi şiddet vakasına polis tarafından müdahale ediliyor. Ülkenin aile içi şiddet yüzünden yılda 4.1 - 7 milyar dolar arası maddi zarara uğradığı belirtiliyor. Bu sebeple önemine dikkat çekilen ve mecliste 57'ye karşı 63 oyla kabul edilen bu yasa aile içi şiddet gören tarafa partnerinden ayrılması, yeni ev bulması, kendisini ve çocuklarını koruması için 10 günlük ücretli izin hakkı tanıyacak.

‘BU YASA SADECE İLK ADIM’
Mecliste alkış ve tezahüratlarla karşılanan yeni yasayı çıkarmak için 7 yıldır uğraşanlardan biri Yeşiller milletvekili Jan Logie, siyasete atılmadan önce kadın sığınma evinde çalışıyordu.

Yeni Zelanda'nın iki büyük partisinden biri olan ana muhalefetteki Ulusal Parti (Nats), yasaya başta verdiği desteği son anda geri çekti. Merkez sağcı Nats, kararı ''Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere maliyeti çok olacak, bu yüzden işverenler aile içi şiddet mağduru olduğundan şüphelendikleri kişilere iş vermeyecek'' diye gerekçelendirdi.

Logie ise yasanın 'Korkunç boyutlarda seyreden aile içi şiddet salgınıyla baş etme yolunda sadece ilk adım' olduğunu vurguladı ve diğer ülkelerin de kendilerini takip etmesi çağrısı yaptı.

Amacın tüm toplumun tepki göstermesini sağlamak olduğunu belirten Yeşiller milletvekili şunları söyledi:

İşi sadece polise bırakmıyoruz, mağdurlara yardım etmede hepimize bir rol düştüğünü kabul ediyoruz. Böylelikle kültürel normları değiştiriyoruz ve 'bu böyle gitmez, bu hepimizi ilgilendiren bir mesele ve hep birlikte taşın altına elimizi koyuyoruz' diyoruz.


Yeşiller Partisi

AİLE İÇİ ŞİDDETE UĞRADIKLARINA DAİR KANIT SUNMAK ZORUNDA DEĞİLLER
Nisan 2019'da yürürlüğe girecek 10 günlük ücretli aile içi şiddet izni, standart yıllık izin prosedürü içinde olmayacak, hastalık izninden de ayrı statüde olacak. Aile içi şiddete uğradıklarına dair kanıt sunmak zorunda bırakılmayacak mağdurların güvenliklerinin sağlanacağı şekilde çalışma koşulları esnetilebilecek. Örneğin çalışma yeri, e-posta adresleri değiştirilebilecek, temas kurmaya yönelik bilgileri iş yerinin web sitesinden kaldırılabilecek.

İşçi Partisi liderliğindeki koalisyon hükümeti de aile şiddetle mücadele eden gruplara 80 milyon dolarlık ek mali destek açıkladı.

Kaynak: İleri Haber – The Guardian


İlgili haberler
Kocamın bana her gün tecavüz etmesine göz yumdum ç...

Son birkaç haftadır, “Bu hikayeyi kendime mi saklasam, çok mu konuştum acaba?” diye sorguluyordum, a...

İsveç’te kadın sığınma evlerinde özelleştirme kriz...

Sığınmacıların sırtından kâr eden özel şirketler şimdi de şiddet gören kadın ve çocukların haklarına...

Yeni Zelanda’da 30 bin hemşire grevde!

Yeni Zelanda’da 30.000 hemşire aşırı çalışma saatlerine, düşük ücretlere ve güvensiz çalışma koşulla...