Albatros’tan kadınlar bir arada
Türkiyeli göçmenlerin kurduğu Albatros Kültür ve Dayanışma Derneğinden kadınlar 8 Mart etkinliği için bir araya geldi.

İsviçre ve Fransa arasında yaşayan Türkiyeli göçmenlerin kurduğu Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği’ndeki kadınlar 8 Mart etkinliğinde buluştu.


Etkinlikte dernek adına konuşma yapan Özlem Aktaş, 8 Mart’ın önemine dikkat çekerek “8 Mart'ı ortaya çıkaran koşullar bugün değişti mi? Kapitalizmin en vahşi zamanı olan 19. yüzyılda işçileşmeye ama hep daha da yoksullaşmaya başlayan kadınların çalışma ve yaşama koşulları bugün de çok farklı değil. Üstelik sadece 3. Dünya ülkelerinde de değil. Burada, en zengin ülkelerden İsviçre’de ve Fransa’da da aynı” dedi.

Aktaş kadınların güncel taleplerinden de bahsetti; “Bugün de 8 saatlik iş günü en büyük talebimiz. Çocuklarımız için kreş, kendimiz için iş istiyoruz. Erkek arkadaşlarımızla yaptığımız aynı iş için eşit ücret almak istiyoruz. Bugün de hor görülmenin, tacizin, şiddetin, savaşların son bulmasını istiyoruz. Bizleri koruyan yasaların çıkarılmasını ve uygulanmasını istiyoruz.”

‘SOSYAL YARDIMLARA MUHTAÇ BIRAKILIYORUZ’
Göçmen kadınlara ilişkin de konuşan Aktaş “Türlü nedenlerle ülkemizden kopup geldik. Buranın eğitimini almamış olmak, dilini tam bilmiyor olmak en çok bizi zorluyor. Çoğu zaman evde para kazanan sadece eşlerimiz olduğu için, evin işi, çocuklara bakma işi bize kalıyor, çalışma yaşamına bile katılamıyoruz. Geldiğimiz ülkeler bizi ekonomik ve sosyal olarak adapte etmek şöyle dursun, çalışmak istediğimizde bizlere her şeyden önce hasta, yaşlı ve çocuk bakımı, temizlik gibi işleri sunuyor. Ya da sosyal yardımlara muhtaç duruma düşüyoruz” dedi.

‘DİRENEN KADINLARA SELAM OLSUN’
Etkinlikte KHK ile ihraç edilen öğretmen Teibe Alan’da bir konuşma yaptı. Alan, “OHAL sözde kalksa da bu dönemde çıkarılan KHK’ların kalıcılaştırılması ve tırnak içinde Başkanlık rejiminin hayata geçirilmesiyle aslında OHAL kaldırılmamış, kalıcılaştırılmıştır. Bugün de aslında OHAL tüm kurum ve uygulamalarıyla devam etmekte” diye konuştu.

Kadınlara yönelik iktidarların tüm bu gerici, baskıcı, ötekileştirici politikalarına rağmen, bugün kadınların maruz kaldıkları tüm uygulamalara karşı, talepleri etrafında birleşerek, örgütlenerek alanlara çıktığını söyleyen Alan, “Tüm bu baskı ve sindirme politikasına karşı dik durabilen, direnen ve ben de varım diyen kadınlarımıza bin selam olsun” diye seslendi.

İlgili haberler
Gurbetteki Albatros’un Kızkardeşler’inden mektup v...

İsviçre ve Fransa arasında yaşayan Türkiyeli göçmenlerin kurduğu Albatros Kültür ve Dayanışma Derneğ...

Albatros’un kız kardeşleriyiz

Yıllar sonra, İzmir göçmenliği yetmedi ki, yolumuz Fransa’nın bir ucuna düştü. Ama kadının gücü her...

Dünyada 8 Mart

8 Mart’ta dünyanın birçok yerinde kadınlar hakları ve talepleri için sokağa çıktı. İşte ülke ülke 8...