Almanya’da 8 Mart 2022 | Daha iyi çalışma koşulları, daha iyi bir yaşam için!
Almanya'da 8 Mart'a eğitimcilerin grevi damga vurdu, Almanya'nın çeşitli şehirlerinde son yılların en kitlesel 8 Mart eylemleri gerçekleşti.

Almanya'da son yılların en geniş katılımlı 8 Mart kutlaması gerçekleşti. 8 Mart’ta öğleden önce sendikaların çağrısıyla uyarı grevine çıkan eğitmenler taleplerini sokak eylemleriyle de dile getirdiler. Öğleden sonra yapılan eylemler ise farklı kadın grupları, kadın eylem birliği inisiyatifleri tarafından düzenlendi.


DAHA FAZLA PERSONEL DAHA YÜKSEK GELİR

Belediyelere bağlı kreş ve anaokullarında çalışan personelin TİS görüşmelerinin başarısız olmasına bağlı olarak ilk uyarı grevi 8 Mart'ta yapıldı. Alanda örgütlü Ver.di (Birleşik Hizmet Sendikası) ve GEW'in (Eğitim ve Bilim Sendikası) çağrısı ile yapılan uyarı grevlerine binlerce anaokulu ve kreş çalışanı katıldı. 8 Mart'ın uyarı grevi günü seçilme nedeni bu işlerde yüzde 80'e yakın oranda kadının çalışmasıydı.

Yapılan konuşmalarda pandeminin bu işlerin önemini ortaya bir kez daha koyduğu, başlangıçta verilen sözlere rağmen herhangi bir adım atılmadığı, maaşların artırılması ve daha fazla personel için mücadelenin sürdürüleceği belirtildi.


Eylemlere Stuttgart'ta 4 bin, Hamburg'da 2 bin, Köln, Berlin, Frankfurt, Münih gibi büyük şehirlerde binin üstünde kişi katıldı. Belediyelere bağlı kreş ve anaokulunun olduğu en küçük yerleşim biriminde dahi çalışanlar TİS talepleri için iş bıraktılar.

AYRIMCILIĞA KARŞI EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK İÇİN KADINLAR SOKAKTA

Öğleden sonra kadın grupları ve kadın grevi inisiyatifleri tarafından yapılan eylemlere katılım da oldukça güçlüydü. Savaşa karşı talepler yanında eşit işe eşit ücret, kürtajla ilgili her türlü sınırlandırmanın kaldırılması, kadınların hayatları ve bedenleriyle ilgili kararları kendilerinin alması gibi talepler öne çıktı.

Havanın da güzel olmasına bağlı olarak karnaval havasında geçen yürüyüşlerde anaokulu ve kreş çalışanlarının grevi ve mücadelesiyle dayanışma dile getirildi; dayanışma mesajları okundu.

Eylemlere göç kökenli kadınların yoğun  katılımı da dikkat çekiciydi. Göçmen Kadınlar Birliği, DİDF, DİDF Gençlik yanında Kürt kadınları, Kadın Meclisleri, Demokratik Kadın Hareketi, Sosyalist Kadınlar vb. de talepleriyle eylemlerde yer aldılar.

HAMBURG
STUTTGARD
POTSDAM

TÜBİNGEN


KÖLN


HANNOVER


DÜSSELDORF

DUS Havalimanı'nda uçak temizliğinde çalışan kadın temizlik işçilerin de 8 Mart'ta işyerlerinden taleplerini söyledi.ESSEN: BARIŞ İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE
6 Mart, Essen Evrensel Kültür Merkezi 8 Mart şöleni
Essen Evrensel Kültür Merkezi (EKM), 6 Mart Pazar günü, ChorForum’da düzenlediği bir etkinlikle, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Sunumunu Ezgi Güyildar ile Ayşe Güngör’ün yaptığı etkinliğin kültürel bölümünde EKM Kadın Korosu, Veli ve Grubu, Gülsen Sarıgil, Eleonora & Umut, İranlı müzisyen Mahtab ve DJ Milad sahne aldı.
Essen EKM adına Sezen Dinç, Almanya’da emekçi kadınların durumunu, yoksulluğu, pandemi döneminde yaşananları ve Ukrayna’da süren savaşın emekçilere yansıyan sonuçlarını anlattı.
Ardından Ver.di sendikasından Jutta Markowski Essen’de hastanelerin kapatılmasına karşı yürütülen mücadeleyi, Essen-Klinikum’da işçilerin verdiği mücadeleyi ve kadın emekçilerin sorunlarını dile getirdi. Hamide Toofan, Afganistan’daki kadınların sorunları ve durumunu, Effat Mahbaz İranlı kadınların mücadelesini anlattı.
Sahnenin önüne, Almanca ve Türkçe olarak “Savaşa Hayır! Silahlar Sussun! Rusya Askerleri Ukrayna’dan derhal çekilsin! NATO ve Almanya bölgeye silah ve asker göndermeyi durdursun!” dövizleri asıldı. Pandemi döneminin başarılı etkinliklerinden biri oldu.
KÖLN: GÜNÜMÜZE, GELECEĞİMİZE, EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM

8 Mart şenliği
Köln'de gerçekleşen 8 Mart şenliğinde DİDF Genel Başkanı Sefariye Ekşi, IG Bau ve Ver.di'den kadın sendikacılar, işçi kadınlar açısından 8 Mart'ın anlamına değindiler, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Alman hükümetinin silahlanmaya milyarlar ayırmasını kınadılar ve “kadınların daha iyi ücret ve çalışma koşulları taleplerini pahalı bulanlar, kadın sığınma evlerine para ayırmayanlar tekeller ve silahlanma için anında bütçe ayırabiliyor” dediler.

Köln Demokratik Derneği Kardelen Korosu'nun türküleri, kadınların şiirleriyle devam eden etkinlik, derneğin kadın ve çocuklara yönelik etkinliklerinin duyurulması sonrası halaylarla devam etti.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül ve Ver.di Sendikası

İlgili haberler
Özgür, eşit, şiddetsiz bir yaşam bizimle mümkün!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü ülkenin dört bir yanında, yaşadığımız her alanda hep birlikte ör...

Amazon Almanya’da grev: Toplu sözleşme yok, koşull...

Amazon tekelinin Almanya’daki 6 lojistik merkezinde 7 ve 8 Mart günleri grev yapıldı. Toplu sözleşme...

Almanya’da sosyal hizmet işçisi kadınlar koşullard...

Almanya’da sosyal hizmetlerde çalışan daha çok bakım emeği yükünü üstlenen kadın emekçiler küçümsenm...