Almanya’da ‘Güvenli Kürtaj Günü’ne çağrı: Kürtaj temel sağlık bakımıdır!
Almanya çapında 80’den fazla kurumdan, oluşan ittifak 28 Eylül Uluslararası ‘Güvenli Kürtaj Günü’ne çağrı yaparak ‘Kürtaj temel bakımdır’ dedi. 28 Eylül günü pek çok yerde etkinlikler yapılacak.

28 Eylül Uluslararası ‘Güvenli Kürtaj Günü’ için Almanya çapında 80’den fazla kurum, kuruluş, dernek ve partiden oluşan bir ittifak ‘Kürtaj temel bakımdır’ sloganıyla çağrı yaptı. 

Çağrıda istenmeyen hamileliklerin güvenli şekilde sonlandırılabilmesi, bu amaçla nitelikli bir tıbbi personel görevlendirilmesi istendi. Verilen bilgiye göre 2003 ile 2018 arasında Almanya’da kürtaj yapılan klinik ve muayenehane sayısı yaklaşık yüzde 40 oranında azaldı. Kürtaj yaptırmak isteyen hamile kadınlar, 200 kilometreye kadar, belki daha da uzun mesafeleri kat etmek zorunda bırakıldılar. Korona krizi bu durumu daha da şiddetlendirdi.

Ülke çapındaki Cinsel Kendi Kaderini Tayin İçin İttifak üyesi ve hamilelik danışmanlığında aktif olan Dr. Ines Scheibe temel tıbbi bakım hakkının federal ve eyalet hükümetleri tarafından uzun süredir garanti edilmediğini, özellikle büyük eyaletlerde, profesyonel kürtaj yapabilecek çok az yer olduğunu belirtiyor. Scheibe’ye göre neden, kürtajın suç olarak gösterilmesi. Ceza Kanunu’nda kürtaj konusunda bilgilendirmeyi yasaklayan 219a paragrafı olduğu sürece, yerleşik tıp uzmanlarının yanı sıra doktor adaylarının kürtaj hizmetlerine ilgi göstermesi çok zor. Bu nedenle, üniversite hastanelerinde kürtajın mecburi olması için başlatılan inisiyatif doğru yönde atılmış bir adımdı. Öte yandan 219a’nın sözde reformu anlamsız ve hatta zararlı oldu. Ülke çapında kürtaj yapan doktorların listesinin gözler önüne serilmesiyle kürtaj karşıtı muhaliflerin ajitasyon için kullandıkları yeni bir platform oluşturuldu.


KÜRTAJA GÜVENLİ, ÜCRETSİZ ERİŞİM HAKKI!

28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü, kürtaja güvenli, suç olmaktan çıkarılmış ve ücretsiz erişim için belirlenmiş uluslararası bir gün. Dünya çapında kampanyaları destekleyen ve #MyAbortionMyHealth ve #28SEPT hashtaglerini kullanan büyüyen bir uluslararası hareket var. Gün ilk olarak 1990 yılında “Campaña 28 Eylül” tarafından Latin Amerika ve Karayipler’de kürtajı suç olmaktan çıkarmak için bir eylem günü olarak saptandı. Halen her yıl on binlerce kadın* uygun olmayan kürtajlardan, yasaklardan ve acil durumlarından dolayı ölüyor. “Sınır Tanımayan Doktorlar” örgütü, “Gözlerden gizlenen bir sağlık krizinden” bahsediyor.

Almanya’da da istemeden hamile kalan kadınlar kendilerini çok kötü bir durumda buluyor. Bu nedenle hamile kadınların vücutları hakkında bağımsız olarak karar verebilmeleri talep ediliyor. “Artık kürtaj suç olmaktan çıkarılmalı ve zorunlu danışmanlıktan vazgeçilmelidir” deniyor. Ana talep kürtajı suç kapsamına alan 218 ve 219a paragraflarının iptal edilmesi.

Almanya’nın her yerinde bu yıl 28 Eylül’de de reel ve dijital eylemler, salon toplantıları, film gösterimleri yapılacak.


İlgili haberler
Almanya’da kürtaj karşıtlarının yürüyüşüne protest...

Almanya’da kürtaj karşıtlarının yürüyüşüne karşı kadınlar bir araya gelerek eylem yaptı.

Almanya’da kadınlar yasal ve güvenli kürtaj için y...

Almanya’da binlerce kadın kürtajın suç olmaktan çıkarılması, sınırlamaların kaldırılması için eylem...

Kürtaj yasasına karşı Almanya'da kadınlar eylem ya...

Kadınlar Almanya'da kürtajı zorlaştıran ve doktorların internet sayfalarında kürtaj yaptıklarını açı...