Almanya’da kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor
Pandemi koşullarında Almanya 8 Mart hazırlıklarına başladı. Sendikalar, kadın grupları, farklı kadın dernekleri ve belediyeler gerçekleştirdikleri online buluşmalarla bir araya geliyor.

Pandemi koşullarında Almanya 8 Mart hazırlıklarına başladı. Sendikalar, kadın grupları, farklı kadın dernekleri ve belediyeler gerçekleştirdikleri online buluşmalarla fikir alışverişinde bulundu ve eylem planlarını tartıştı.

SENDİKALARDAN 8 MART ÇAĞRISI

Alman Sendikalar Birliği (DGB) bir 8 Mart 2021 çağrısı yayınladı. Değişik sektörlerde örgütlü sendikaları bünyesinde toplayan birlik, bu yılki çağrısını “Daha fazla sendika! Daha fazla eşitlik! Her zamankinden daha fazla!“ sloganıyla yaptı. Çağrıda korona krizinin tüm çalışanları kıskacına aldığı ama en fazla kadınları vurduğu belirtilerek; “Sistem açısından önemli ve aynı zamanda düşük ücretli mesleklerde çalışıyoruz. İş olmaması nedeniyle izinli sayılmamız, kısa çalışma ve işsizlik nedeniyle gelir kaybı yaşıyoruz. Ev işlerinin ve aile işlerinin çoğunu üstleniyoruz ve karşılığında çalışma saatlerimizi azaltıyoruz. Kısacası: Yüksek sağlık riskleri, artan mali baskı, ek bakım maliyetleri ve artan ev işleri biz kadınların omuzlarına yükleniyor. Bu olmamalı!“ dendi.

Pandeminin kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizliği daha da artırdığına dikkat çekilerek krizin örgütlü olmanın ve mücadele etmenin önemini gözler önüne serdiği, sendikaların kadınlar için de daha iyi yaşam ve çalışma koşulları yarattığı ifade edildi.

Adil ücret, planlanabilir çalışma saatleri, daha iyi sosyal güvenlik sağlayan toplu sözleşmeler, fabrika ve bürolarda iyi çalışma koşullarıyla ilgilenen işyeri ve personel temsilciliklerine destek olunmasıyla sendikaların kriz döneminde kadın emekçilerin yüklerini hafifletmeyi başardığı belirtildi. Çağrıda; “Bugün, ücret uçurumunu ve bakım işinin kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsiz dağılımını aşmaya her zamankinden daha fazla kararlıyız. Bunu insanca yaşamaya yetecek geliri esas olarak toplu iş sözleşmelerinde elde ederek ve kadın egemen sektörlerdeki mesleklerin değerini arttırarak sağlayacağız.Kadınlara ve erkeklere yaşamları boyunca çalışma ve aile yaşamını ortak sorumlulukla sürdürme fırsatı sunan çalışma saatleriyle sağlayacağız. İhtiyaç temelli, yüksek kaliteli çocuk bakımının yaygınlaştırılmasıyla, ilk saatinden itibaren tüm işlerin sosyal sigortalı olmasını garanti eden bir mini iş reformuyla ve gelir vergisi adaletiyle sağlayacağız!” denildi.

Alman Sendikalar Birliği'ne üye sendikalar adına yapılan açıklamada her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü'nün kutlanacağı, Korona salgını nedeniyle kutlamanın özel zorluklar altında yapılacağı, taleplerin haykırılması için yeni yöntemler bulunacağı kaydedildi ve “Krizde geri püskürtülmemize müsaade etmeyeceğiz, kadınların çıkarları doğrultusunda omuz omuza duruşumuzu sürdüreceğiz. Bu nedenle: Her zamankinden daha güçlü sendika, her zamankinden daha fazla eşitlik diyoruz” dendi.

MERKEZİ KADIN GREVİ KOMİTESİNDEN BULUŞMA

Değişik kadın derneklerinin bir araya gelmesiyle oluşan Kadın Grevi Komitesi de dernek ve grupların kendini tanıttığı ve 8 Mart'la ilgili önerilerin tartışıldığı merkezi sanal bir buluşma gerçekleştirdi. Birkaç yıldan beri 8 Mart'ı kitlesel kutlamayı hedefleyen, değişik eylem ve etkinlikler organize den komite, bu yıl korona nedeniyle eyaletler düzeyinde değil Almanya'nın her kentinde sokak eylemleri, online paneller, kültürel etkinlikler yapılacağını açıkladı. Tek tek şehirlerdeki grev komiteleri de online toplantılarla kararlarını almaya başladı. Eylem ve etkinlikler önümüzdeki günlerde yapılacak buluşmalarda somutlaştırılacak ve ortak bir çağrıyla duyurulacak.

BELEDİYELERDEN ONLİNE ETKİNLİKLER

Almanya'da geleneksel olarak belediyeler de yereldeki çok sayıda kadın grubunun kendini tanıtacağı, sorunların ve taleplerin tartışılacağı toplantılar düzenliyor. Köln'deki katılımcıların yaptıkları ilk toplantıda bu yılın sloganı; “Bir arada ve bağlantı içinde” olarak belirlendi. Köln Belediye Başkanı Henriette Reker tarafından açılışı yapılacak online kutlamada “Kadınlar ve Dijitalleşme”, “İstanbul Sözleşmesi”, “Federal Seçimler ve Aşırı Sağ” konularında paneller yapılacak. Kültürel programda şiir ve şarkılar yer alacak. Öğleden sonra da online bir şehir turu gerçekleştirilerek Köln'de kadın mücadelesinin izleri sürülecek.

Fotoğraf: Ali Yunus Çarman

İlgili haberler
Myanmar'da tekstil işçisi hamile kadınların sağlığ...

Myanmarlı işverenler iş kanunlarını göz ardı ediyor ve hamile kadınların sağlığını tehlikeye atıyorl...

Hindistan'da ev emekçisi kadınların talebi güvenli...

Hindistan’da kayıt dışı çalışan ev emekçisi kadın sayısı oldukça yüksek. Kadınları cinsel tacizden k...

Hayatın içinden göç yolunda bir film: Nomadland

Hem işsiz hem de evsiz bırakılan insanların yaşamlarından, hayata bakış sunuyor Nomadland.