Almanya’da mücadele sonuç verdi: 219a kaldırılacak
Almanya’da kurulacak olan koalisyon hükümeti doktorların internet sayfalarından kürtajla ilgili bilgi vermesini suç kapsamına alan 219a paragrafının iptal edileceğini duyurdu.

Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller (Bündnis 90/Grünen) ve Hür Demokratlar’dan oluşacak (FDP) hükümet kürtajla ilgili olarak doktorların internet sayfalarından bilgi vermesini suç kapsamına alan 219a paragrafının iptal edilmesi konusunda anlaştı. Kadınların yıllardır talep ettiği kürtajla ilgili cezalandırma paragrafları olan 218 ve 219a’nın iptali yarı yarıya hayata geçirilecek. 218 sayılı paragraf ise kalacak.

SPD, Yeşiller ve FDP arasında imzalanan koalisyon sözleşmesinde Ceza Kanunu’nun 219a maddesinin kaldırılacağı yazıyor. Buna göre gelecekte, doktorlar kürtaj hakkında halka bilgi verebilir. Yetkililer “Doktorlar, kovuşturmadan korkmadan kürtaj hakkında halka bilgi verebilmelidir. Bu nedenle ceza yasasının § 219a paragrafını iptal edeceğiz” derken, Trafik Lambası Koalisyonu bu adımı kadınların kendi kaderini tayin hakkını güçlendirmek olarak değerlendiriyor. Bilindiği gibi kürtajı suç olarak gösterip ceza yasası kapsamına alan paragraflardan 219a nedeniyle başta Christine Haenel olmak üzere jinekologlar paracezasına çarptırılmıştı. Kürtaj yasalarının yürürlüğe girmesinin 150. yılı nedeniyle mayıs ayında, Dünya Sağlıklı Kürtaj Günü nedeniyle de eylül ayında yapılan eylemlerde 218 ve 219a’nın iptal edilmesi talep edilmişti. Hâlihazırda kurulmamış olan hükümetin kararı kadın örgütleri tarafından olumlu karşılanmakla birlikte, 218 sayılı paragrafın da kaldırılarak kürtajın suç olmaktan çıkarılması istendi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Almanya'da kadınlar güvenli kürtaj istedi: 218 ve...

Almanya’nın 60 şehrinde 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü’nde, istenmeyen gebeliklerde kadınların aşağıla...

Almanya’da kürtaj mücadelesi| 218’e Karşı 150 Yıll...

15 Mayıs, Almanya’da kürtaj paragrafının (218) yürürlüğe girişinin 150. yıl dönümü. Kürtaj için müca...

Almanya'da kürtajın ceza yasası kapsamından çıkarı...

150 yıllık kürtaj yasağına karşı Almanya'da kadınlar sokaktaydı.