Almanya’nın İstanbul Sözleşmesi notu zayıf
İstanbul Sözleşmesi’nin Almanya’da uygulanmasına dair GREVIO Raporu yayımlandı. Hükümet Sözleşmeyi doğru yolda atılmış doğru bir adım olarak nitelese de durum Almanya’da da iç açıcı değil.

Federal Hükümet, 1 Eylül 2020’de GREVIO-İstanbul Sözleşmesi’nin Almanya’da Uygulanmasına İlişkin Devlet Raporu’nu yayımladı. Kadın hakları örgütleri, şiddeti koruma dernekleri ve cinsiyet temelli şiddete karşı uzmanlardan oluşan Almanya İstanbul Sözleşmesi İttifakı (BIK), Almanya’da şiddeti koruma sözleşmesinin yürürlüğe girmesinin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen siyasi bir konsept, harekete geçebilecek kurumlar ve herkesi desteklemek için gerekli kaynaklar konusunda büyük eksiklikler bulunduğu uyarısını yaptı. Almanya’da kadınları ve kız çocuklarını şiddetten koruma yetersiz, şiddetten etkilenen kadın ve kız çocuklarına yönelik destek yapıları hâlâ düzensiz ve yetersiz finanse ediliyor. Cinsiyet bilinciyle şiddetin önlenmesi Almanya’da neredeyse hiç mevcut değil ve gençlere yardım hizmetleri, şiddete maruz kaldıktan sonra cinsiyete özgü yardım konusunda yetersiz. Engelli kadınlar için şiddete karşı kapsamlı bir koruma hâlâ yok. Ayrıca mülteci kadınlar için de şiddete karşı yeterli koruma mevcut değil. 

İKİ YILA RAĞMEN YOL ALINMADI

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele etmeyi ve önlemeyi amaçlayan bir Avrupa Konseyi insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi Almanya’da şubat 2018’den beri yürürlükte. Anlaşmanın federal, eyalet ve yerel düzeylerde, kültürden sağlık politikasına kadar birçok farklı alanda geniş kapsamlı sonuçları var. GREVIO (Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) bir uzmanlar grubudur ve bağımsız bir organ olarak Sözleşmenin sözleşmeye taraf devletler tarafından uygulanmasını izleme görevine sahiptir. GREVIO, taraf devletlerce alınan hukuki ve diğer tedbirlerle ilgili sözleşmenin gerekliliklerini karşılamak için raporlar hazırlar ve yayınlar. Ayrıca GREVIO, özel koşullar altında bir soruşturma başlatabilir.

Alman Kadın Hukukçular Birliği Başkanı Prof. Maria Wersig, Grevio Raporu’na bağlı olarak BIK adına yaptığı açıklamada; “Federal düzeyde, ilgili tüm bakanlıklar için denetlenebilir hedefleri, zaman çizelgelerini ve sorumlulukları tanımlayan cinsiyet temelli şiddete karşı yeni bir eylem planına acil ihtiyaç var. Bu, İstanbul Sözleşmesi için açık bir yetkiye sahip, idari hiyerarşiye sıkı sıkıya bağlı ve yeterli bir bütçe ile güvence altına alınmış bir devlet koordinasyon bürosunun gerektiriyor. Federal bakanlıklarda ve federal eyaletlerde, şiddetten etkilenen kadın ve kız çocukları için bir şeylerin değişmesi için şiddete karşı koruma en yüksek politik düzeyde ele alınacak bir konu olmak zorundadır” dedi.

İstanbul Sözleşmesi İttifakı BIK şu anda 2021’in başlarında yayımlanacak olan kendi GREVIO alternatif raporunu hazırlıyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İTTİFAKI

İstanbul Sözleşmesi İttifakı’nda bir araya gelen 20’den fazla kadın hakları örgütü, federasyon ve uzman bir araya gelerek kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete odaklandı. İttifakın amacı, sivil toplumun bir parçası olarak bu bağlayıcı sözleşmenin Almanya’da uygulanmasını desteklemek, teşvik etmek ve İstanbul Sözleşmesi’nin önemi konusunda kamu bilincini güçlendirmek. İttifakta belediyelerle bağlı veya otonom kadın ve kız çocuğu sığınmaevleri, şiddete karşı kadınlar, Alman Kadın Konseyi, medica mondiale, Alman Kadın Hukukçular Birliği, DaMigra gibi örgütler yanında özel kadınların korunması kuruluşları ve tek tek uzmanlar yer alıyor.


İlgili haberler
Korona krizi Almanya’daki göçmen kadınlara nasıl y...

Sosyal psikolog Prof. Dr. Jutta Allmendiger, Almanya’da korona krizinin kadınlara ve özelde göçmen k...

GÜNÜN ANKETİ: Almanya'da kadına yönelik şiddet ora...

Almanya'da korona sürecinde kadın ve çocuğa yönelik şiddet oranları artıyor. Yapılan bir ankette, fi...

Almanya’da sağlık emekçilerinden hakları için eyle...

Korona döneminin “sessiz kahramanları” sağlık emekçileri Almanya’da sorunlarını ve taleplerini dile...