Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yürürlüğe koydu
İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İspanya Avrupa ülkeleri arasında regl izni veren ilk ülke.

Bu haftadan itibaren İspanya hükümeti tarafından onaylanan bir reform planına göre, şiddetli regl ağrıları çeken kadınların her ay üç gün işten ücretli izin almalarına izin verilecek. Cadena Ser radyo istasyonu tarafından açıklanan reform taslağı, şu an İspanya’yı kadınlara regl izni veren ilk Avrupa ülkesi yapıyor. Şu anda yalnızca Japonya, Güney Kore ve Endonezya dahil olmak üzere bazı Asya ülkeleri ve Zambiya kadınlara regl izini veriyor.

Onaylanan değişiklikler arasında, okulların öğrenciler için ücretsiz ped sağlamasını zorunlu kılmak gibi önlemleri içeriyor. Ayrıca ihtiyacı olan kadınlara ücretsiz hijyenik ped ve tampon sunulması zorunlu kılınacak, İspanya’daki kadınlar tarafından uzun süredir talep edilen süpermarketlerdeki hijyenik ürünlerin satış fiyatlarından KDV kaldırılacak.

KÜRTAJDA EBEVEYN İZNİ KALDIRILDI

Aynı reform paketinde, İspanyol sol hükümeti, ebeveyn izni ihtiyacını ortadan kaldırarak, devlet hastanelerinde 16 ve 17 yaşındakiler için kürtaja erişimi garanti ederek sağlıklı kürtajı daha yaygın hale getirmeyi amaçlıyor.

Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

İlgili haberler
Regl iznini kazanan işçiler: Her alanda dile getir...

Regl izin hakkını verdikleri mücadele ile kazanan işçilerle ve Kadın Komisyonu’ndan Zeynep Zarıçlar...

İZENERJİ işçileri ücretli sosyal izin ve regl izni...

TİS süreçleri devam eden İZENERJİ işçileri ücretli sosyal izin ve kadınların talep ettiği regl iznin...

Regl ürünleri temel bir ihtiyaçtır, ücretsiz olsun...

Regl ürünleri her kadının rahatlıkla ulaşabileceği fiyata indirgenmeli veya ücretsiz olmalı; AVM tuv...