Avusturya’da 3 bin emekçi 35 saatlik iş haftası için alanlarda
Avusturya’da bakım ve sosyal hizmetler alanında çalışan emekçiler uyarı grevlerinin 2. gününde de sokağa çıktı: ‘Çalışma süresi kısaltılsın, iş yükü azaltılsın.’

Avusturya’da özel sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışan çoğu kadın 3 bin emekçi, toplu sözleşme görüşmelerinde ilerleme sağlanamaması üzerine iki günlük uyarı grevinde.

Eylemlerine dün başlayan emekçiler bugün de “Ya paranı ya canını”, “biz çoğuz” gibi slogan, pankart ve dövizlerin yanı sıra kendilerinin yaptığı “tükenmişlik canavarı”nı taşıyarak Parater Meydanında toplanıp Sosyal Hizmetler Bakanlığına yürüdüler. Kürsüde, işverenlerin çalışanların taleplerini dikkate almamasına tepki vardı.

2 gündür süren grev ve mitinge 22 özel sağlık ve sosyal hizmet şirketinde çalışan yaklaşık 3 bin emekçi katıldı. Avusturya’da bu sektörde çalışan 125 bin kişi var.

İşçilerin üyesi olduğu VİDA Sendikası en önemli taleplerinin haftalık çalışma süresinin 35 saat ile sınırlandırılması olduğunun altını çizerken diğer taleplerini de şöyle sıraladı: “İş yükünün azaltılması için daha fazla istihdam yaratılması, ücretlerin arttırılması, taşeron işçiler yerine kalıcı işçi alınması.”

İlgili haberler
İngiltere’de evde bakım işçilerinden Meclis üyesin...

İngiltere’de evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına nede...

Pasaporta el koyma, 7/24 çalıştırma, cinsel saldır...

Nadira Kadirova’nın ölümü, göçmen işçi kadınların çalışma koşullarını gündeme getirdi: ‘İşverenin in...

Avusturya’da sosyal hizmet çalışanları eylemde

Avusturya’da özel sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışan, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu em...