Bebeği ölü doğduğu için cinayetten yargılanan Hernandez beraat etti
El Salvador’da tecavüze maruz kalan ve bebeği ölü doğan Hernandez ‘ağırlaştırılmış cinayet’ ile yargılandığı davada beraat etti.

Kürtajın her koşulda yasak olduğu Orta Amerika ülkesi El Salvador'da, tecavüze uğrayan ve doğum yaptığı tuvalette bebeği ölü doğan 21 yaşındaki Evelyn Hernandez, yeniden yargılandığı davada beraat etti.

Evelyn Hernandez, kararın açıklanması sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tanrı’ya şükür, adalet yerini buldu” dedi. Fransız haber ajansı AFP’ye göre Hernandez, “Gelecekte eğitimimi sürdürmek ve hedeflerimi yerine getirmek istiyorum. Mutluyum” diye konuştu.

Hernandez daha önce ülkenin katı kürtaj yasaları kapsamında yargılandığı davada “ağırlaştırılmış cinayetten” suçlu bulunmuş ve 30 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

33 aydır hapiste olan ve Temyiz Mahkemesi’nin kararıyla yeniden yargılanan Hernandez ise hep masum olduğunu savunmuş ve hamile olduğunu bilmediğini, doğum sırasında bayıldığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?
Tecavüze uğradığında 18 yaşında olan Hernandez, ülkenin doğusundaki Cuscatlan kentine bağlı bir köyde yaşıyordu.

Nisan 2016’da bahçe tuvaletinde doğum yapan ve baygın halde bulunarak hastaneye kaldırılan Hernandez; hastane personelinin ihbarı sonucu sorgulanmış, ve polise bebeğinin canlı mı ölü mü doğduğunu bilmediğini söylemişti.

Hernandez daha önceki duruşmalarda defalarca tecavüze uğradığını, kendisine tecavüz eden kişilerden birinin çete üyesi olması nedeniyle korkup polise haber veremediğini anlatmıştı.

Gebeliğinin üçüncü döneminde olmasına rağmen hamile olduğunu anlayamadığını belirten Hernandez, karnının ağrıdığını düşündüğünü, kanamalarını da adet kanaması sandığını söylemişti.

Sonrasında Temmuz 2017’de Hernandez’in yargılandığı davada suçlu bulunması dünya genelinde tepkilere neden olmuştu.

KÜRTAJ YASAĞI KADINLARIN HAYATINI CEHENNEMEME ÇEVİRİYOR
El Salvador, dünyanın en katı kürtaj karşıtı yasalarından birine sahip. “Kürtaj suçunun” cezası ise 2 ila 8 yıl hapis arasında değişiyor.
Ülkede düşük ya da ölü doğum yapan onlarca kadın, ceninlerin ölümünden sorumlu tutuldukları için hapis yatıyor. El Salvador’daki kadın örgütleri, ülkedeki katı kürtaj yasaları sonucunda hapiste en az 17 başka kadının olduğunu söylüyor.
Bu arada El Salvador'da mart ayında, kürtaj yasası çerçevesinde 30 yıl hapse mahkum edilen üç kadın, cezalarının hafifletilmesi üzerine yaklaşık 10 sene sonra serbest bırakılmıştı.
Kadınların sosyal ve ekonomik koşulların mağduru olduğunu tespit eden mahkeme, cezaların hafifletilmesi kararı almıştı.


KADINLAR UMUTLU
Mahkeme salonunda bir kadın “Evelyn, yalnız değilsin! Seninleyiz” yazılı bir pankart taşıyor.
El Salvador’da kadın örgütleri, davanın ülkede benzerleri için de emsal teşkil etmesini umuyor.
Dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), El Salvador’u “Dünyada kadın olmanın en tehlikeli olduğu ülkelerden biri” olarak nitelendiriyor.

İlgili haberler
El Salvador’da kürtaj yasağı ya öldürüyor ya hapse...

El Salvador’da kadınlar kürtaj yasağına karşı mücadele yürütüyor. Kürtaj değil, kürtaj yasağı can al...

El Salvador mahkemesinden emsal karar: Imelda Cort...

El Salvador’da üvey babasının cinsel istismarına maruz kalan, hamile kalan ve bebeğini tuvalete doğu...

El Salvadorlu Evelyn Beatriz Hernandez Cruz yenide...

18 yaşındayken tecavüz sonucu hamile kalan ve tuvalette ölü doğum yaptıktan sonra cinayetten 30 yıl...