Belçika’da LGBTİ'lere dönük ‘dönüşüm terapisi’ yasaklandı
Belçika’da, LGBTİ’lerin cinsel yönelimini değiştirmeyi amaçlayan “dönüşüm terapileri” yasaklandı.

Belçika hükümeti tarafından geçen sonbaharda hazırlanan, “LGBTI+ kişilerin cinsiyet kimliğini veya cinsel yönelimini değiştirmeye, bastırmaya çalışan dönüştürme terapilerinin yasaklanmasına ilişkin tasarı” federal meclis tarafından kabul edildi. Aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi’nin (VB) çekimser kaldığı oylamada, diğer partilerin tamamı tasarı lehine oy kullandı.

BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Meclis tarafından onaylanan düzenleme ile psikoterapi, elektroşok uygulaması, dayak veya “düzeltici tecavüz” gibi uygulamalar artık yasaklandı.

Yasağa rağmen dönüşüm terapisi uygulamasında bulunan kişiler 2 yıla kadar hapis ve 2 bin 400 Euro para cezasına çarptırılacak. Bu suçu mesleki bağlamda işleyenler ise, 5 yıla kadar meslekten men cezası alabilecek. Dönüşüm terapisini önermek, teşvik etmek veya reklamını yapmak da suç kapsamına alındı.

BAŞKA ÜLKELERDE DE YASAKLANMIŞTI
Fransa, Almanya, Malta, İsviçre ve İspanya’nın bazı bölgelerinde LGBTİ bireylere yönelik terapiler yasaklanmıştı.

Belçika’da bu uygulamalara bağlı, saldırı ve dayak veya tecavüz gibi durumlar ceza kapsamındaydı, ancak dönüşüm terapileri konusunda genel bir yasak yoktu.

Belçika’da lezbiyen Müslüman bir kadın olan Layla Achichi (18), 2009 yılında ailesinin isteği üzerine, bir “şifacı ”tarafından gerçekleştirilen şeytan çıkarma ayini sonrasında hayatını kaybetmişti. Genç kadının ölümüne neden olan Othmane Galouby mahkeme tarafından suçlu bulundu, ancak kaçak olduğu için cezalandırılamıyor. Araştırmalar, bu tür uygulamaların Belçika'da halen devam ettiğini ortaya koyuyor.
Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne'un sözcüsüne göre, bu konuda somut rakamlar mevcut değil. Çünkü henüz yasada ayrı bir suç olmadığı için, dönüşüm terapisi; saldırı, darp, tecavüz ya da cinayet adı altında sınıflandırıldı. Sözcüye göre, yeni yasa ile bu durum değişecek ve sorunun daha iyi belirlenmesi sağlanacak.

Fotoğraf: Mercedes Mehling/Unsplash

İlgili haberler
Onur Ayı yasaklarını, LGBTİ'lere dönük saldırıları...

Onur Ayı yasaklarını, LGBTİ'lere dönük saldırıları Gazeteci Yıldız Tar ve Ankara Gökkuşağı Aileleri...

Macaristan Parlamentosu LGBTİ karşıtı yasayı kabul...

Macaristan Parlamentosu, LGBTİ karşıtı yasa tasarısını kabul etti. Oylama öncesi tasarıya tepki göst...

Kapitalizm neden cinsel yönelimimize bile karışır?

Faşizme doğru yol alınan dönemlerde LGBTİ’lere karşı aile mefhumu argümanı da sıfırdan yeni görüşler...

GÜNÜN SORUSU: Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı o...

Kadınlara sorduk! Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı olsa ne tepki verirdiniz? Kadınlar birbirinden...