Bira devi Carlsberg Kamboçyalı kadın işçilere neler ediyor!
Kamboçya’da bira tanıtımında çalışan kadın işçiler uzayan iş saatleri ve ödenmeyen ücretleri için grev yaptı. Carlsberg, kadınları işten attı, şimdi de sendikalarına göz dağı vermeye çalışıyor.

Bira devi Carlsberg; Uluslararası Gıda ve Çalışanları Sendikası’nda (IUF) bağlı olan ve Carlsberg ortaklı Cambrew Şirketi’ndeki işçilerin de temsilcisi olan Kamboçyalı Gıda ve Hizmet Sektörü İşçileri Federasyonu’nu (CFSWF) yıldırmak ve sindirmek için mahkemeleri kullanıyor.
Sendika, çalışma koşullarının kötüleştirilmesine itiraz eden ve geçen yıl işten atılan bira tanıtımında görevli kadınların eski pozisyonlarına geri dönmesini istiyor. Cambrew Şirketi şimdi, sendikaya üye olmayan, üstelik sendikanın da düzenlemediği grevi sendikaya yıkarak sendikadan ‘tazminat’ adı altında para talep ediyor.

Cambrew, diğer bira üreticilerinin de rekabet halinde olduğu restoranlarda Angkor birasını tanıtmak ve pazarlamak amacıyla bira tanıtımında görevli kadın işçiler çalıştırıyor. 2006 yılında Carlsberg ve diğer bira üreticileri, iş yaşamının tehlikeli ve sömürü dolu doğasını değiştirmek üzere uluslararası düzenlemeleri öngören ‘Bira Şirketleri İş Ahlakı’ sözleşmesini imzalamışlardı. Ama bu imza, 2016 başlarında Cambrew Şirketi’nin geçerli iş akitlerini tek taraflı olarak kendi lehine feshetmesini, kadınları büyük risklerle karşı karşıya bırakacak biçimde iş saatlerini uzatmalarını, iş eğitimini kaldırmalarını ve doğum iznini ortadan kaldırmalarını engelleyemedi. İki yıllık hizmet sonrasında kalıcı sözleşme yapma yükümlülüğünden kurtulmak için işçiler kısa vadeli sözleşmelere tabi tutuldu.
Haklarını savunmakta kararlı olan kadınlar greve gittiler. Mahkeme, dava sonuçlanana kadar işçilerin işlerine geri dönmesine karar verdiği halde, grev yapan kadınların 12’sinin işine son verildi. 25 Aralık 2016 tarihinde 25 kadın daha iş akitleri yenilenmeyerek işten çıkarıldı.

Ağustos 2016’da Sihanoukville’deki Cambrew depo işçileri, haksızca yapılan işten çıkarmalara tepki göstermek için kendi aralarında karar alarak greve gitti. Cambrew şimdi, grevden dolayı sendikayı tazminat talebiyle dava etmiş durumda.
CFSWF’ye açılan davanın düşürülmesi, haklarını savundukları için kovulan işçilerin haklarını ve pozisyonlarını geri alması ve uzun süredir devam eden sorunların halledilmesi çağrısıyla şimdi uluslararası bir imza kampanyası başlatılmış durumda...
Siz de Carlsberg şirketine BURADAN protesto mesajı atabilirsiniz... 

* iufcampaign.org sitesinden Ekmek ve Gül için Esra Tombultürk çevirdi 


İlgili haberler
Şimdi kendi için konuşuyor, seslerini duyuramayan...

'Kölelik bitti' diyen yalan söylüyor. Bu hikaye dünyada sayıları 21 milyona varan köleleştirilmiş in...

Almanya’da bina temizlik işçilerinin zam ve ücret...

Almanya’da temizlik işçileri ücretlerinin artırılması için mücadele ediyor. Almanya’da bu alanda çal...

Hindistan’daki 1 Mayıs’ın ateşi nereden geliyor?

Dünyanın dört bir yanında 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Hindistan’da da kadınlar başta olmak üzere mily...