Biz sokakları terk etmiyoruz, siz görevinizi yapacaksınız!
Londra’da öldürülen Sarah’nın ardından Sarya Tunç yazdı: ‘Bize Sarah’nın öldürülmesinin istisna olduğunu söyleyemezsiniz. Bize önlem olarak gece sokağa çıkmamayı öneremezsiniz.’

Aynılar aynı tarafa derken lafügüzaf etmiyoruz. Dünyanın tüm işçi sınıfının ortak mücadelesinde ısrar ederken afaki konuşmuyoruz. Bu gerçeklik, ortak sorun, ortak mücadele ihtiyacı kadın mücadelesinde neden farklı olsun?

Bazı ülkeler kanunlarına uyma ve uygulama noktasında nispeten özen gösteriyor evet ama bu o ülkeleri daha güvenilir, daha eşit kılmıyor. İngiltere, hatta genel olarak Avrupa kadınların hiçbir endişe taşımadan sokaklarda dolaşabileceği bir ülke hala değil, maalesef. Geçtiğimiz 12 ayda İngiltere’de 118 kadın öldürüldü. Öfkeliyiz.

10 gün önce Sarah Everard adlı 33 yasındaki genç bir kadın Londra’da akşam evine yürürken kaçırılarak öldürüldü. Sarah’nın cesedi günler sonra, tam da 8 Mart günü, kilometrelerce uzakta bir ormanda bulundu. Bu durum başlı başına bir sorunken bir de cinayetin şüphelisi olarak 48 yasındaki Wayne Couzens isimli bir polis memurunun tutuklandığı açıklandı. Üstelik bu polis memuru hakkında hali hazırda yürütülen başka bir taciz soruşturması varmış ve hala görevinden bile uzaklaştırılmamış.

Aynı polis teşkilatı Sarah’yı arama çalışmaları sırasında, “önlem” olarak kadınlara gece yalnız sokağa çıkmamalarını söyledi. Nereden tutsak elimizde kalıyor. Bunun üzerine kadın örgütleri "Sokakları Geri İstiyoruz" (Reclaim These Streets) sloganı altında Sarah’nın yaşadığı bölge olan Güney Londra’nın Claphom Common bölgesine Cumartesi akşamı için bir anma çağrısı yaptı.

Tüm ülkelerin ortaklaştığı bir konu daha var. Dünyayı sarsan bu pandemi önlemlerini işlerine gelen şekilde kullanma konusunda tüm ülkeler birbiriyle yarışıyor. Hala birçok iş yeri açıkken, insanlar iş yerlerine giderken, fabrikalar kapatılmaz fazla mesai ile çalıştırılırken, mesele hak aramak üzere bir araya gelmek isteyen insanlar olunca pandemi önlemlerinin öne sürülmesini elbette iki yüzlüce buluyoruz.

Hükümetin gösteriye katılanlar hakkında işlem başlatacağını söylemesi üzerine çağrıcı kurum çağrısını geri çekmek zorunda kalsa da bu kadınların öfkesini dindirmeye yetmedi. Aynı gün 5 bine yakın kişi, kendiliğinden, Sarah’nın yaşadığı mahallede bir araya geldi. Sonrasını fotoğraflardan görmüşsünüzdür belki, kadınlar yaka paça yerlerde sürüklenerek, ters kelepçelerle gözaltına alındı. Gerekçe? Pandemi önlemleri, ama bu gözaltılar sırasında pandemi önlemleri kimsenin aklında yok gibiydi.

Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick, gece sokakta yürürken öldürülmek gibi bir olay yaşanmasının aşırı nadir gerçekleşecek bir olay olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.

İngiltere’de resmi rakamlara göre;

-Genç kadınların yüzde 97’si cinsel tacize uğruyorken,

-İki kadından biri işyerinde cinsel tacize uğruyorken,

-Tüm yaş gruplarından kadınların yüzde 80’i kamuya açık alanda taciz ediliyorken,

-Tecavüzü rapor eden kadınların yüzde 4’ünden azının dosyası mahkemeye kadar ulaşıyorken,

-Ev içi şiddet sonucu her hafta 3 kadın öldürülüyorken,

Bize Sarah’nın öldürülmesinin istisna olduğunu söyleyemezsiniz. Bize önlem olarak gece sokağa çıkmamayı öneremezsiniz. Biz sokakları terk etmeyeceğiz, siz işinizi yapmayı öğreneceksiniz.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Londra’da polisin öldürdüğü Sarah Everard için sok...

Bir polis memuru tarafından kaçırılıp katledilen Sarah Everard için İngiltere'nin dört bir yanında b...

İngiltere’de yoksul kadınların yaşam süresi kısalı...

İngiltere’nin en yoksul kesimlerinden kadınların yaşam süresi 2011’den bu yana gittikçe düşüyor.

İngiltere: Sağlık çalışanı taşeron işçiler ‘eşit z...

Liverpool Kadın Hastanesindeki UNISON sendikası üyesi kadınlar, NHS’nin aynı işi yapan kamu personel...