Seçim 2023
BM İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu: Suriye’de beş milyon çocuk kayıp
BM İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu, savaş nedeniyle Suriye’de iki milyondan fazla çocuğun düzenli olarak okula gidemediğini, çok sayıda çocuğun da cinsel şiddet mağduru olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu, Suriye’deki çocukların durumuyla ilgili hazırladığı raporun sonuçlarını açıkladı. Raporda, Suriye’deki savaş nedeniyle iki milyondan fazla çocuğun düzenli bir okul eğitimi alamadığına dikkat çeken komisyon, savaşın başlamasından bu yana ülkede binlerce okulun yerle bir olduğu ya da askeri amaçlı kullanıldığına dikkat çekti. Komisyon, Suriye hükümeti ve silahlı gruplara, çocukların okula yeniden erişiminin sağlanması için duyarlılık çağrısında bulundu.

Raporda, geçen yıllarda Suriye’de çocukların okula gitmesini engelleyen şiddet olayları listelendi. Bunlar arasında çocukların asker olarak kullanılması, küçük kız çocuklarının tecavüze maruz bırakılması ve çocukların gözü önünde idam cezalarının infaz edilmesi gibi olaylar sıralandı.

ÇOCUKLAR CİNSEL ŞİDDET MAĞDURU

Çocukların özellikle cinsel şiddet mağduru olduklarına işaret edilen raporda, aileleri korkutularak kız ve erkek çocuklarının istismar edildiği belirtildi. BM uzmanlarının hazırladığı raporda, çocukların IŞİD ve diğer terör grupları tarafından cinsel istismara uğradığına yer verildi. Erkek çocuklarının ayrıca IŞİD tarafından infazcılığa zorlandıkları da belirtiliyor.

BEŞ MİLYON ÇOCUK KAYIP

Raporda, çocukların acı ve yokluk içinde büyüdükleri belirtilerek, bunun ileride yıkıcı psikolojik sonuçlara sebebiyet vereceği ifade edildi. BM’nin verilerine göre Suriye’de beş milyon çocuk da kayıp. Çok sayıda kız ve erkek çocuğu da Suriye’de yerleşim birimlerine ve sivil hedeflere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Ancak raporu hazırlayan uzmanlar, bu konuda net sayılara ulaşamadıklarını vurguladı.

BEŞ BİN TANIKLA GÖRÜŞÜLDÜ

Brezilyalı Siyaset Bilimci Paulo Sergio Pinheiro başkanlığındaki araştırma komisyonu tarafından hazırlanan rapor, Eylül 2011’den Ekim 2019’a kadar olan dönemi kapsıyor. Rapor, aralarında kurbanlar, savaşçılar, kurban yakınları, görgü tanıkları, doktorlar ve savaşçıların da bulunduğu 5 bin kişiyle görüşmeler yapılarak hazırlandı.

İlgili haberler
276 bin Suriyeli sığınmacı bebek Türkiye’de doğdu

Türkiye’de toplam 3. 9 milyon sığınmacı var ve bunların büyük çoğunluğu Suriyeli.

Sindirella’nın değil Suriyeli Sindra’nın hikayesi

16 yaşındaki Suriyeli Sindra okumak ve resim yapmak istiyor. Ama onun, sihirli değneğiyle balkabağın...

GÜNÜN RAKAMI: Okula giden Suriyeli çocukların sayı...

2017-18 yılında yüzde 62,5 olan okullaşma oranı Ekim 2018 tarihinde yüzde 61,3’e geriledi.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Suriyeli çocuğa linç değil sevg...

Bu üç kadın belki hiç geri gelmeme ihtimali olan bir mülteci kağıt toplayıcısı çocuk için her gün ka...

WHO: Suriye’de 29 çocuk soğuk hava nedeniyle hayat...

WHO, Suriye’nin kuzeyindeki bir kampta soğuk hava nedeniyle iki ay içerisinde 29 çocuğun hayatını ka...

GÜNÜN RAKAMI: Suriyeli mülteci çocuklar 5 yaşına u...

Her 37 Suriyeli göçmen çocuktan biri, beşinci yaş gününe ulaşmadan ölüyor. Suriyeli göçmen kadınları...