Brezilya'da kadınlar adalet için sokakta
Mari Ferrer'in sanık avukatı tarafından defalarca hakarete uğradığı dava sırasında genç kadına yapılan muamele halk nezdinde öfkeye sebep oldu. Kadınlar Mari Ferrer'e adalet istemek için sokağa çıktı.

São Paulo kıyısındaki Santos'ta Pazar günü öğleden sonra yüzlerce kadın Mari Ferrer için adalet talebinde bulundu. Sao Paulo'da Paulista Caddesi, 23 yaşındaki Mariana Ferrer'in tecavüz davasının ardından protestocuların adalet talep etmesiyle Pazar günü insanlarla doldu. Ferrer'i desteklemek için protestoya katılan Ruptly’ye konuşan Aline Melo, “Şiddetin kurbanı olduğunu ve yargı sisteminin maruz kaldıkları şiddet için kadınları suçlayamayacağını vurgulamak için burdayız” dedi. Ferrer tarafından kendisine uyuşturucu vermek ve şiddetle tecavüz etmekle suçlanan işadamı Andre Camargo de Aranha, mahkeme tarafından beraat ettirildi. Aranha'nın avukatının Ferrer'i duruşma sırasında sorguladığını gösteren davanın kayıtları internette yayıldı ve Brezilya'da protesto dalgasını ateşledi.

 

DURUŞMADA NE OLDU?

Aranha’nın tanınmış avukatı Gaston da Rosa Filho agresif bir şekilde, Ferrer’in sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarının, Aranha’nın cinsel teklifine "istediğini" kanıtladığını öne sürdü. Ferrer'e, "Oğlumun senin gibi bir kadınla asla karşılaşmaması için dua ediyorum" dedi. Ferrer, o sırada gözyaşları içinde, Yargıç Rudson Marcos'tan Filho'nun hakaret yağmurunu durdurmak için müdahale etmesini istedi. Ağlarken, "Lütfen yargıç, sanıklara, hatta katillere bile bana davranıldığı gibi davranılmıyor" derken duyulabiliyordu. Filho, müvekkilinin en fazla "taksirli tecavüz" gerçekleştirdiğini çünkü Ferrer'in rıza gösteremeyeceğini anlamadığını savundu. Yargıç nihayetinde Aranha'yı tüm suçlamalardan beraat ettirdi. Brezilya Ulusal Adalet Konseyi, hem Filho'nun tecavüz kurbanını aşağılamasını engellememesi hem de nihai suçsuz kararı için yargıç hakkında bir soruşturma başlattı.

Mari Ferrer’in sanık avukatı tarafından sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar kullanılarak hakarete uğradığı duruşmanın videosunun sosyal medyada yayınlanmasının ve sanığın beraatinin ardından kadınlar sokağa çıktı. Brezilya’daki kadınlar için Mari Ferrer’e yapılan yapılan muamele, yargı sisteminin onu ve hiçbir kadını koruyamadığını gösterdi. Time24News’e konuşan protestoculardan biri: “Bu kadar çok insanın aynı amaç için savaştığını görmek çok güzeldi. Mari Ferrer davası da bir istisna değildir, biz kadınlar hala bizi birçok adaletsizliğe maruz bırakan kusurlu bir sistemin kurbanlarıyız. Dün Mariana'ydı ve yarın herhangi birimiz olabilir” dedi.

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Helenira Preta Referans Kadın E...

Brezilya’da bir kadın dayanışma evi olan Helenira Preta Referans Kadın Evi, kadın yaşamının savunulm...

Arjantin’den Hindistan’a kadınların gündemi...

Dünya Turu’nda kadınlar: Arjantinli kadın işçilerin mücadelesi zaferle sonuçlandı, Hindistanlı kadın...

Hindistan’da 19 yaşındaki kadın toplu tecavüz sonr...

Hindistan'da kast sisteminin en altında olan Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın, dört erkeği...