Brezilya'da yerli halklar toprak hakları için yürüdü
Brezilya'da yerli halklar toprakları üzerindeki haklarını ilgilendiren bir karar üzerinde çalışan yüksek mahkemeye seslerini duyurmak için yürüdü.

Brezilya'da binlerce yerli dün yerli halkların toprakları üzerindeki haklarını ilgilendiren bir karar üzerinde çalışan yüksek mahkemeye seslerini duyurmak için başkentte yürüyüş yaptı.

AP’nin haberine göre, hafta başından başkentte toplanmaya başlayan ve çarşamba günü yürüyüşe geçen kitle, ülke genelindeki 173 etnik gruptan yaklaşık 6 bin kişiden oluşuyordu. 5 kilometre yürüyen binlerce yerli, yol boyunca şarkı söyleyip dans etti.

  

Mahkemenin bugün, Santa Catarina eyaletindeki bazı yerli toplulukların, yaşadıkları toprakların atalarının toprakları olduğu iddiasını geçersiz kılan bir alt mahkemenin kararını gözden geçirmek için bir araya gelmesi bekleniyor.

Alt mahkeme, kararını, askeri diktatörlüğün ardından “demokrasinin ülkeye dönüşü”nden sonra anayasanın ilan edildiği Ekim 1988’den önce yerli halkın bu topraklarda yaşamadığı iddiasına dayandırıyor. Bölgenin yerli halkı ise bunu reddediyor.

Mahkeme kararının ele alınması üzerine yerliler, başkent Brasilia’daki Federal Yüksek Mahkeme önüne “Yaşam İçin Mücadele” sloganıyla yürüdü. Yürüyüşün organizatörleri, mahkeme kararının “yüzyılın kararı” olabileceğine dikkat çekiyor.

  
BOLSONARO YERLİLERİN KARŞISINDA

Sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise, beklendiği üzere yerli halkların karşısında tutum aldı. Alt mahkemenin kararını bozmanın başka bölgelerdeki yerli topraklarını resmen tanımak anlamına geleceğini söyleyerek karşı çıktı.

Brezilya’daki birçok toprak sahibi, 1988’deki mülkiyet kararlarının bozulmasını istemiyor. Ancak yerli halklar ve hak savunucuları, özellikle askeri diktatörlük sırasında yerlilerin topraklarından zorla çıkarıldıklarına dikkat çekiyor ve mülkiyetlerini kanıtlamak için resmi araçlara sahip olmadıklarının göz ardı edildiğini söylüyor.

Öte yandan savcılığın yürüyüşü pandemi koşulları gerekçesiyle engelleme çabası da başarısız oldu. Yüksek mahkeme savcılığın başvurusunu yürüyüşçülerin önlem aldığını belirterek reddetti.

Fotoğraf: Brezilya'da yerli halktan kadınlar (Temsili görsel), fotospublicas.com

İlgili haberler
BREZİLYA: Faşizmin karşısındaki en önemli güç kadı...

‘Ülkede, en gerici sağın güçlendiği, işçi sınıfına karşı baskısının arttığı bir süreç yaşıyoruz. Bu,...

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da her gün altı çocuk kürt...

Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına göre her gün 6 kız çocuğu kürtaj oluyor. Ülkede...

Arjantinli yerli kadınlar doğa için 1900 kilometre...

Mapuçe yerlisi Moira Millan anlatıyor: Yerli kadınlar sömürülüyor, cinsiyetçi şiddetten acı çekiyor,...