Bu çiftliklerde kadın işçiler için tuvalet bile yok!
Güney Afrika’da büyük kapitalist işletmeler haline gelen çiftliklerde çalışan 200’ü aşkın kadın işçi, Cape Town’daki Keizergracht caddesinden Çalışma Bakanlığına bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Üzerinde “Göçmenlik haklarını ihlal etmeye son ver” yazan siyah gömlekler giyerek yürüyen kadınların taşıdıkları pankartlar, çalışma koşullarının ağırlığını ve insanlık dışılığını gösteriyordu. Pankartlarda “Kötü çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyoruz” ve “Bağlarda tuvalet talep ediyoruz” yazıyordu. Women on Farm (Çiftliklerdeki Kadınlar) isimli bir kuruluş tarafından düzenlenen yürüyüşte yapılan konuşmalarda bu çiftliklerde çalışan kadın işçilerin yüzde 75’ine asgari ücret dahi ödenmediğini, kadın işçilerin yüzde 72’sinin çalıştıkları yerlerde tuvalet imkanı dahi olmadığı için ihtiyaçlarını çalılıklarda gidermek zorunda kaldıkları anlatıldı.
Protestoya katılan kadınlar, Ceres, De Doorns, Stellenbosch, Rawsonville, Paarl, Klapmuts, Robertson ve Wolseley gibi Batı Cape kentlerindeki ticari-kapitalist çiftliklerde çalışıyor. Cape Town’daki yürüyüşe tarım, ticaret ve ilgili sektörlerde örgütlü sendika Csaawu ve Tarım İşçileri Sendikası (Awetuc) da destek verdi. Awetuc, Csaawu ile ilişkili olmayan yerel tarımsal sendikaların şemsiye örgütü.
Protestocular, çiftlik sahiplerinin iş kanunlarına uymasını ve uymayanların cezalandırılmasını Batı Cape Tarım Bakanlığı tarafından garanti edilmesini, bu çerçevede bir anlaşma yapılması çağrısı yapıyor.

İlgili haberler
Okul öncesi öğretmenleri çocuklarının eğitim masra...

Avustralya’da okul öncesi ve erken çocukluk eğitimi alanında çalışan eğitimciler ve işçiler son 20 y...

ABD’li kadınların işgücüne katılımı 2000’den bu ya...

ABD’de kadınların işgücüne katılım oranı 2000’de yüzde 60’ken 2001’de yüzde 57’ye düştü.

Çin’de kadınlara ‘eve dönün’ çağrısı

Bütün eşitlik iddialarına rağmen Çinli yetkililer son zamanlarda ülke kadınlarına sürekli “evinize d...