Cenevre’deki Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği’ndeki kadınlar emeklilik hakkına sahip çıkıyor
İsviçre Cenevre’deki Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Grubu kahvaltısında buluşup federal hükümetin AVS21 reformuyla emeklilik haklarına yaptığı saldırıları ve 8 Mart'ı tartıştı.

İsviçre Cenevre’deki Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Grubu pazar kahvaltısında buluştu. Kadınların gündeminde federal hükümetin AVS21 reformuyla emeklilik haklarına yaptığı saldırı ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vardı.

AVS21 nedir? İktidar emeklilik yaşını yükselterek neyi amaçlıyor? Okumak için TIKLAYIN
AVS21 reformu kadınların emeklilik yaşını 65’e çıkararak güya “erkeklerle eşitlemek” istiyor. Ama uzun vadede asıl hedefleri kadın erkek herkesin emeklilik yaşını 67’ye çıkarmak. Şu an bile evde, iş yaşamı ve toplumsal yaşamda varolan eşitsizliklerle kadınlar erkeklerden çok daha düşük emeklilik maaşı alıyor. Ücret eşitsizliğinin finans gibi sektörlerde yüzde 20’ye ulaştığı İsviçre’de, sadece 1. emeklilik kasası olan AVS’den yararlananların büyük bir kısmı kadınlar ve özellikle de göçmen kadınlar. 2. kasa herhangi bir işte çalışan herkesin kullanabildiği bir sistemken, 3. Kasa ise özellikle zenginlere ya da kıyıda köşede birikmiş parası olanların bireysel ödeme yapabileceği bir sistem.

İlk olarak, 1918 Genel Grevi’nde herkese adil, eşit bir emeklilik hakkı fikriyle geliştirilen AVS’te, 1991’deki “eşit ücret” için çıkılan kadın grevinden sonra iyileştirmeler yapılmıştı. Son yıllarda, burjuva partiler ülkede sosyal devletin belki de tek simgesi olan AVS’e saldırıyor. Sendikalar ve kadın örgütleri ise buna karşı koymaya çalışıyor. İsviçre Sendikalar Birliği, sosyal bir hak olan AVS’in parçalanması değil, aksine daha da güçlendirilmesi yönünde kampanya yapıyor. Sadece AVS maaşı alan emekliler (çoğunluğu kadın) geçinemediği için, devletin bu kasaya 13. AVS maaşı daha yatırmasını talep ediyor.

REFERANDUM YAPILACAK

Sendikalar, kadın örgütleri ve sol örgüt ve partiler, AVS21 reformuna karşı yeni bir referandum için imza topluyorlar. Yeterli sayıya ulaştığında kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesi ve reform paketindeki diğer saldırılara karşı bir referandum yapılacak.

İsviçre Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na (DİDF) bağlı Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği kadınları da herkesi bu imza kampanyasına aktif olarak katılmaya çağırıyor:

“Bugün hem hasret giderdik hem 1. emeklilik kasası olan AVS ile ilgili konuştuk hem de 8 Mart planımızı yaptık!

Emeklilik hakkımıza sahip çıkmak için Federal hükümetin AVS21 reformuna karşı HAYIR diyoruz!

İsviçre’de oy hakkı olan tüm Türkiyeli dostlarımızı AVS21 reformuna karşı sendikaların başlattığı imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

Eğer gücümüzü büyütmezsek, önce kadınların emeklilik yaşını 65’e çıkaracaklar ve 2. Kasa emeklilik maaşlarını düşürecekler. Uzun vade de kadın erkek herkesin emeklilik yaşını 67’ye çıkaracaklar.

Haydi, AVS’mize sahip çıkalım, emeklilik hakkımızı koruyalım!

Çocuklarımızın geleceğini birlikteliğimizle güvenceye alalım!

AVS21 reformuna HAYIR!”

Fotoğraflar: Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği

İlgili haberler
İsviçre’de binler kadınların emeklilik yaşının art...

Cumartesi günü İsviçre'nin başkenti Bern'de binlerce kişi federal hükümetin, kadınların emeklilik ya...

Emeklilik kalbimizde bir yaradır!

Ankara’dan Filiz ve Serpil, Adana’dan Şenay, Aydan ve Ayşe’nin anlattıkları, kadınlar için emeklilik...

İsviçreli kadınların 170 yıllık mücadelesi*

7 Şubat 2021, İsviçreli kadınların seçme hakkının 50. yılı. Kadınların 170 yıllık mücadelesiyle elde...