Cinsel taciz iddiaları sonrası ABD kadın futbol liginde maçlar durdu
ABD’li kadın futbol oyuncuları kulüplerdeki cinsel taciz olaylarına karşı maç durdurdu, yaşanan tacizleri sahada seyircilerle birlikte protesto etti.

ABD kadın futbol ligindeki birçok kulüpte cinsel taciz iddiaları kadın futbolcuları harekete geçirdi. Taciz iddialarının ardından ABD kadın profesyonel futbol ligi oyuncuları sahada protesto gösterisi yaptı. Çarşamba akşamı ABD kadın futbol profesyonel liginde (6 Ekim 2021) maçlar devam ederken dört takımın oyuncuları taciz iddialarına açıklık getirilmesi taleplerini vurgulayarak eylem yaptı, maçları durdurdu.

Washington Spirit’in FC Gotham’a karşı ve North Carolina Courage’ın Racing Louisville’e karşı oynadığı oyunlarda takımlar altıncı dakikada oyuna ara verdi, oyuncular birbirine kenetlendi ve yaklaşık bir dakika sahada kaldı.

Stadyumlardaki taraftarlar eylemi alkışlarken, bazıları kadın futbolcuların koşullarını protesto etti. “Artık sessizlik yok” ve “Oyuncularımızı koruyun!” gibi posterlerle cinsel tacizin örtbas edilmesine son verilmesi ve oyuncular için daha iyi koruma sağlanması çağrısında bulundular.

ABD profesyonel liginin kadın derneği NWSLPA adına yapılan açıklamada, “Bu gece sahadaki yerimizi geri aldık çünkü futbol oynama zevkimizin elimizden alınmasına izin vermedik” dendi. Artık bu konunun görmezden gelinemeyeceği, altıncı dakikadaki eylemin oyuncuların iddialarının ciddiye alınmasının altı yıl sürdüğüne dikkat çekmek adına yapıldığı belirtildi.

Oyuncular birliği, tüm kulüp sahiplerinin, yöneticilerin ve koçların gönüllü olarak soruşturmanın sonuçlandırılmasına katkıda bulunmalarını ve bunu NWSLPA’ya bildirmelerini talep etti. Lig tarafından söz verilen soruşturma on iki takımın için de genişletilecek.

ABD profesyonel liginde, eski Kuzey Carolina teknik direktörü Paul Riley de dahil olmak üzere, birçok kulüpte cinsel taciz iddialarının ardından, ligin üst yönetimi geçen hafta sonu değiştirilmişti. Ardından başka istifalar da geldi. NWSLPA dava için ABD Adalet Bakanlığı eski Başsavcı Yardımcısı olan Avukat Sally Q. Yates’i tuttu.

Kaynak: Tagesschau.de

Ekmek ve Gül için çeviren Semra Çelik

Görsel: Christoffer Borg Mattisson/ Pixabay

İlgili haberler
‘Savaş işçisi’ kadın futbolcular

Kısa sürede birçok fabrikada spor takımları oluşturuldu ancak kadın işçiler tenis ya da kriketin aks...

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenler...

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanınd...

‘Kadınların başarısını gölgelemelerine izin vermey...

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu, İlahiya...