Dünyada 8 Mart
8 Mart’ta dünyanın birçok yerinde kadınlar hakları ve talepleri için sokağa çıktı. İşte ülke ülke 8 Mart eylemleri...

ASYA

İRAN / TAHRAN

İran’da yasağa ve baskılara rağmen kadınlar bulundukları alandan, kendi imkanlarınca 8 Mart’ı kutladı.


BANGLADEŞ
Bangladeşli kadınlar başkent Dakka’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüş yaptılar. Bangladeş’i işçi kadınların köle koşullarında çalıştırılmasından ve 2015 yılında Rana Plaza’da kapitalizmin en vahşi koşullarında çalışırken binanın çökmesi sonucu hayatını kaybeden işçilerden tanıyoruz. Kadınlar ülkenin dört bir yanından başkent Dakka’ya gelerek cinsiyet eşitsizliğine, kölece çalışma koşullarına, emek sömürüsünü protesto etti. Yürüyüşte kadın haklarına ilişkin pankartlar yer aldı.


ENDONEZYA
Endonezyalı kadınlar haklarını korumak için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde yürüyüş düzenlediler. Endonezya'daki Aceh'de yüzün üzerinde kadın, haklarının korunması ve siyasette daha fazla temsil edilmek için gösteri düzenledi. Kadınlar kürtaj ve sömürüye karşı ayrımcı ve eşitsiz uygulamalara son verilmesine dair pankartlar taşıdı. Aktivistlerden biri olan Dian Trisnanti; “Bugünkü eylemimiz demokratik, eşit ve şiddetten arınmış bir toplum için ısrar etmemizden ileri geliyor” dedi.
Dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endoznezya’daki kadınlar işsizlik, düşük ücret ve erkeklere nazaran daha kötü çalışma koşulları ile karşı karşıya.


PAKİSTAN
Pakistan’da kadınlar 8 Mart’ı güvenceli iş ve eşit işe eşit ücret talebiyle karşıladı. Yürüyüş, kadınlara yönelik sosyal yardım programları yürüten ‘Hum Auratein’ adlı bir kadın topluluğu tarafından düzenlendi. Karachi adı verilen yürüyüşe katılan kadınlardan biri olan Ghousia Ahmed, yaklaşık 1000 kadın ile birlikte şunları dile getirdi; “Ataerkilliğin mağdur ettiği kişi olan kendim için buraya geldim.”
Ülke genelinde yaklaşık 90.000 kadın üyesi olan Kadın Sağlık İşçileri Sendikası da katılımcılardan biriydi.
2018 yılında kadın, erkek ve çocukların katıldığı yürüyüşte yaklaşık 5000 kişi vardı. Yürüyüş bu yıl, Lahor, İslamabad, Haydarabad, Quetta, Peşaver ve Faisalabad gibi diğer şehirlere doğru genişledi. Pakistan’daki genç nüfus da cinsiyet eşitliği hareketinin bir parçası oldu.


FİLİPİNLER
Filipinler'de yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü mor tişörtler giyerek ve Manila'da coşkulu bir yürüyüşle karşıladı.


GÜNEY KORE
Güney Kore’de kadınlar siyah pelerinler ve sivri uçlu şapkalarla yürüdüler. Üniversite öğrencisi Noh-Seo Young, Güney Koreli kadınların ‘insan’ olduğunun kabul görülmesi için mücadele ettiğini ifade etti. Young, kadınların güvenli bir şekilde dolaşabilecekleri zamana kadar savaşmak zorunda olduğunu belirtti. 


HİNDİSTAN
Hindistanlı kadınlar Yeni Delhi sokaklarında yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte aile içi şiddete, cinsel saldırılara ve cinsiyet eşitsizliğine son verilmesi çağrısı yapıldı. Hindistan’da kadınların erkeklerden daha az ücret alması, kadın cinayetlerinin artması, kadınların şiddete maruz kalması kadınların bu yıl gösteri yürüyüşünün yapmasının önde gelen nedenleri arasında yer aldı.


AVRUPA

İNGİLTERE

İNGİLTERELİ GÖÇMEN KADINLARDAN 8 MART KUTLAMASI 


İngiltere’deki göçmen örgütü Day-Mer’in etkinliğinde kadınlar bir araya geldi.
Kadın mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başlayan gecede Day-Mer kadın komisyonu adına konuşan Güngör Kuş, Day-Mer’in kuruluşu sürecinde kadınların emeği ve mücadelesinden bahsetti. “Dünyanın 6. büyük ekonomisi olarak deklare edilen İngiltere’de yaşamamıza rağmen tasarruf ve özelleştirme politikaları ile hayatlarımız gitgide zorlaştırılıyor” diyen Kuş, İngiltere’de hala 4 kadından birinin şiddet gördüğünü ve bu şiddet ortamının aratarak devam ettiğinin altını çizdi.“İngiltere hükümetinin de desteklediği savaş politikalarına karşı kadınlar her zaman barışı savunmuştur” diyen Kuş, tüm göçmen kadınları örgütlenmeye, Day-Mer’de mücadele yürütmeye davet etti.

İngiltere Eğitim Emekçileri Sendikası (NEU) Sekreteri Louis Reagan da etkinliğe katılanlar arasındaydı. Reagan yaptığı konuşmada İngiltere’de eğitim bütçesindeki kesintilerden bahsetti. Öğretmenler ve okul müdürlerinin bu kesintilerden öğrencilerin etkilenmemesi için okulun temizliği gibi bazı görevleri kendileri yaparak karşılamaya çalıştığını söyledi.

Şu an grevdeki öğretmenlerden biri olan Anne Marie yaşadıkları süreci ve deneyimlerini aktardı.
“Biraz hazırlıksızdım. Hiç greve çıkacağımı düşünmedim. Hep bu bizimle müzakere yapılacağını düşündüm” diyen Anne Marie kendilerine bu süreçte destek verilmesini talep etti.

ırkçılığa karşı ayağa kalk koalisyonundan Varda Hassan ise önümüzdeki haftasonu Londra’da yapılacak olan büyük ırkçılık yürüyüşüne herkesi davet etti.

Day-Mer Kadın Komisyonunun hazırladığı gece Day-Mer Halk Oyunları Ekibinin renkli gösterisi ardından Day-Mer Kadınlar Korosu, Bendir Grubu dinletileri ile coşkulu biçimde son buldu.

HOLLANDA


İSPANYA:
İspanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kadın greviyle kutlandı. Gün boyu yapılan etkinliklerde her alanda cinsiyet eşitsizliğine, bakım yüklerinin kadınların omzuna bindirilmesine, kadına yönelik şiddete karşı talepler öne çıktı. Kadın Grevi olarak ifade edilen eylemler arasında tüketim boykotları, ev işlerinin bırakılması, trafiğin aksatılması, işlerin yavaşlatılması, grev komitesinin belirlediği sembollerin taşınması gibi eylem yöntemleri vardı. Bask özerk yönetim parlamentosunda da kadın milletvekillerinin parlamento oturumuna katılmaması nedeniyle oturumu iptal etti. Gün içinde farklı kentlerde farklı noktalarda buluşan kadınlar, başta Barselona ve Madrid olmak üzere 70 civarı ilde akşam gösteriler yapacak.


İTALYA
İtalya da bu sene İspanya’da olduğu gibi “kadın grevi” çağrısıyla eylemlerin, etkinliklerin, boykot ve iş bırakmaların yaşandığı bir 8 Mart kutluyor. Yapılan grev çağrısının sabah 10.00 ile 16.00 arasında katılımcıların koşullarına göre istedikleri saatte yapılacağını duyuran çağrıcılar, başta Roma ve Milano olmak üzere pek çok kentte sokak gösterileri de gerçekleştiriyor. Eylemlerde öne çıkan tema ‘Eşitlik lehine hareket et’ oldu.

PORTEKİZ
Portekizli kadınların bu 8 Mart’ta öne çıkan sözü kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin durdurulması oldu. Bu yılın ilk ayında şiddet nedeniyle 12 kadının hayatını kaybetmesi nedeniyle dün ülke genelinde ulusal yas ilan edildi.

ABD / Toronto’dan Türkiyeli kadınlar...İlgili haberler
EMEP KADIN İŞÇİ BULUŞMALARI RAPORU: Krizin ağır yü...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, EMEP’in kadın işçilerle buluşmasının ardından hazırladığı rapo...

8 Mart 2019| Krize, şiddete eşitsizliğe karşı kadı...

Hakları için, eşitlik için, insanca bir yaşam için mücadele edecek, dayanışmanın ve birlik olmanın g...

Sebahat Tuncel’den Ekmek ve Gül’e 8 Mart mesajı

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Ekmek ve Gül aracılığıyla tüm kadınların 8 Martını kutladı, açl...